Banner 5

Aktualności

„Zachowaj Trzeźwy Umysł” z pogodą ducha!

Wzorem lat poprzednich również w tym roku nasza gmina przystąpiła do kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Jednym z elementów realizowanych ramach tej kampanii była organizowana już po raz ósmy rodzinna impreza środowiskowa, która odbyła się 28 maja w Parku Miejskim w Skawinie.

 

Założeniem organizatorów było stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, do radosnego bycia razem, bliżej siebie – bliżej dziecka. Zgromadzeni uczestnicy pomimo niekorzystnej aury bawili się razem, bez względu na wiek zdrowo i bez alkoholu. W tym roku po raz pierwszy przedsięwzięcie to rozpoczęło Skawiński Tydzień Profilaktyki, któremu przyświeca motto „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”.

 

Imprezę uroczyście rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder, życząc wszystkim uczestnikom sukcesu w zawodach i dobrej zabawy. Wszystkich, którzy zechcieli aktywnie wziąć udział w proponowanych przez organizatorów zabawach, czekało wiele atrakcji. Część artystyczną rozpoczął cieszący się ogromnym zainteresowaniem występ iluzjonisty. Po nim mogliśmy podziwiać występy wokalne i taneczne młodzieży:

 

 • Patrycji Maj i Mateusza Kundy – taniec towarzyski
 • Barbary Lesner – śpiew
 • Małgorzaty Zgrzywa – śpiew

Miłym akcentem była humorystyczna wersja bajki o Czerwonym Kapturku przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Skawinie.

 

Kolejną wielką atrakcją był pokaz młodych ludzi z Wadowic, zafascynowanych muzyką, teatrem i szeroko pojętą sztuką. W bajecznie kolorowych przebraniach zabawiali uczestników żonglowaniem, chodzeniem na szczudłach, a najwięcej radości naszym milusińskim sprawili malowaniem twarzy. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz fitness, wyzwalając pozytywne emocje i salwy śmiechu. Uczestnicy mogli również wziąć udział w pokazie ratownictwa przygotowanym przez Straż Pożarną.

 

Konkurencje sportowe rozpoczął „bieg krasnali”, dzieci do lat siedmiu. Walka okazała się niezwykle ambitna i zaciekła. Następnie wystartowały kolejne grupy wiekowe. Wyniki biegów oraz pozostałych konkurencji zamieszczamy poniżej.

 

Odbyło się również współzawodnictwo rodzin polegające na wykonaniu drużynowo konkurencji sprawnościowych, do których pomimo złej pogody zgłosiło się trzynaście rodzin. Drużynę stanowiły rodziny składające się z dwojga dzieci i jednej osoby dorosłej. Organizatorzy zaplanowali i zrealizowali wiele konkursów dla dzieci i całych rodzin.

 

Szczególnym momentem imprezy miał być bieg sztafety honorowej, składającej się z czteroosobowych drużyn jednej profesji i sympatyków kampanii. Do sztafety zgłosiło się jedenaście zespołów, w skład których weszli między innymi przedstawiciele: Urzędu Miasta i Gminy, Biblioteki Publicznej w Skawinie, nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Skawinie, Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zelczynie, Straży Pożarnej, SKOK Jaworzno, Prawicowego Bloku Samorządowego Skawina, Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Ratowników oraz Radnych Miasta i Gminy. Rzęsiście padający deszcz spowodował zmianę programu w wyniku czego start sztafety został odwołany. Jednakże samozaparcie, wola walki chęć dobrej zabawy nie pozwoliły zawodnikom oddać pola walki. Ostatecznie sztafety reaktywowały się i wśród szalonego aplauzu wystartowały. Wyniki sztafety honorowej podajemy poniżej.

 

Oprócz atrakcyjnych nagród za zajęcie czołowych miejsc w każdym współzawodnictwie rozlosowane zostały nagrody specjalne: dwie nagrody ufundowane przez pana Burmistrza miasta i gminy Skawina oraz dwie nagrody ufundowane przez dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skawinie, które rozlosowane zostały wśród uczestników biegów dzieci i młodzieży, a także nagroda specjalna ufundowana przez SKOK Jaworzno, którą rozlosowano wśród uczestników współzawodnictwa rodzin. Wiele innych nagród, które z pewnością przyniosły radość, zostało rozlosowanych podczas loterii, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy biegu.

 

Uwieńczeniem przedsięwzięcia był koncert gwiazdy wieczoru – Jana Wojdaka, który ze względu na deszczową aurę został przeniesiony do Pałacyku Sokół. Wybór, jakiego dokonali organizatorzy imprezy nie był przypadkiem. Za działalność koncertową na rzecz dzieci a także twórczość im poświęconą, decyzją Międzynarodowej Kapituły gość został Kawalerem Orderu Uśmiechu, a więc osobą szczególnie zasłużoną dla dobra dzieci, które w sobotę w Parku miały swoje święto. Jan Wojdak to czołowy muzyk zespołu WAWELE. Liczne grono fanów zespołu zapewne dobrze pamięta lata 1978-1980. Wówczas to Jan Wojdak ze swoją grupą przewodził w plebiscytach przebojów „Lata z Radiem”. Zdystansował innych wykonawców piosenkami „Biały Latawiec”, „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”, „Alalija”. Utwory Jana Wojdaka wygrywały również w plebiscytach „Interstudia” ośmiu europejskich stolic. Śpiewane były na festiwalach w Sopocie i Opolu. Zespół nadal tworzy i koncertuje, gromadząc wokół siebie liczną widownię. W trakcie naszej imprezy wykreował niepowtarzalną, wspaniałą atmosferę.

 

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia wspomogło wielu społecznie odpowiedzialnych i zaangażowanych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Skawina, Gimnazjum nr 1 w Skawinie, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie wyrazy wdzięczności kierują do zarządów i właścicieli firm:

 

 • SKOK Jaworzno
 • Bahlsen Sp. z o.o.
 • Restauracja Stek
 • Pizzeria Calzone
 • Firma Handlowo-Gastronomiczna GASTRO – PARTNER
 • Polsko-Amerykańska firma jubilerska Argent-Pol Zbigniew Gdula
 • Dar Natury
 • Piekarnia Dom Chleba
 • Piekarnia Szarlotka w Zelczynie
 • BZWBK
 • Cyfra Plus
 • Państwo Grażyna i Krzysztof Węgrzyniak

Dziękujemy również służbom medycznym, policji, straży miejskiej za czuwanie nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem. Dziękujemy zespołom artystycznym, młodzieży Gimnazjum nr 1 i nauczycielom za udzieloną pomoc od strony organizacyjnej.

 

Mamy nadzieję, że mimo deszczu wszyscy uczestnicy, widzowie i kibice dobrze się bawili. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy zwycięstwa nad własną słabością. Wspaniałą zabawą udowodniliśmy, że życie wolne od nałogów może być piękne i ciekawe, a do pełnej radości nie potrzebny jest alkohol. Dziękując za wspólnie spędzony czas wyrażamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku.

Małgorzata Kopeć | środa, 21 grudnia 2011, 15:34
drukuj