Banner 1

Aktualności

Certyfikat „Samorząd przyjazny rodzinie” dla gminy Skawina

We środę, 13 października 2010r., Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder uczestniczył w Konferencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zorganizowanej przez Krakowską Akademię Profilaktyki i Miasto Kraków. Spotkanie stało się wielkim forum liderów kampanii „Postaw na rodzinę!”, w której uczestniczy Gmina Skawina.

Dzięki wsparciu Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, w sali sesyjnej krakowskiego Magistratu samorządowcy z całej Polski dyskutowali o wspieraniu rodziny w ramach działań profilaktycznych. Gości, którzy przyjechali ze wszystkich stron kraju, powitał szef kampanii „Postaw na rodzinę!” Maciej Zdziarski, który przedstawił krótką charakterystykę kampanii i przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z projektem. Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, witając przedstawicieli samorządów lokalnych, zwrócił uwagę na szczególną rolę samorządowców w prowadzeniu działań profilaktycznych. Prezydent podkreślił, że działania profilaktyczne muszą brać pod uwagę wspieranie rodziny jako najlepszego środowiska profilaktycznego. – Młodzież potrzebuje wsparcia i dobrych przykładów, dlatego inwestujmy w rodzinę – mówił prof. Majchrowski.

 

Następnie Maciej Zdziarski w formie multimedialnej przedstawił dotychczasową aktywność samorządów w ramach kampanii „Postaw na rodzinę!”. Głównym punktem dnia było wręczenie przedstawicielom samorządów certyfikatów Samorząd Przyjazny Rodzinie. Wręczała je Elżbieta Lęcznarowicz – Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Spraw Społecznych. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych samorządów znalazła się Gmina Skawina a przyznany certyfikat odebrał osobiście Adam Najder Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Podczas wręczania certyfikatów prowadzący konferencję a zarazem szef kampanii Maciej Zdziarski zaznaczył, że władze Skawiny zdecydowanie stawiają na rodzinę. Świadczy o tym szereg inicjatyw podejmowanych na rzecz rodziny, w tym przystąpienie do kampanii „Postaw na rodzinę!”. Zwrócił uwagę na otwarte w tym roku Centrum Wspierania Rodziny, uruchomiony Telefon Wsparcia czy zorganizowanie warsztatów między innymi z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

 

Po rozdaniu certyfikatów nadszedł czas na część konferencyjną spotkania. Jako pierwsza głos zabrała wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Katarzyna Łukowska, która wystąpiła z multimedialną prezentacją pt. „Miejsce rodziny w integralnej profilaktyce zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży”. Ksiądz Andrzej Augustyński, prezes krakowskiego Stowarzyszenia „U Siemachy” i pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Młodzieży, opowiadał o działalności Stowarzyszenia i o tym jak pojmuje istotę pomagania rodzinom. Poinformował również słuchaczy o planowanych inicjatywach Stowarzyszenia. Głos zabrał również ks. Mirosław Żak – archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej (który w marcu poświęcił skawińskie Centrum Wpierania Rodziny) oraz dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krzysztof Brzózka.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 20 grudnia 2011, 23:51
drukuj