Banner 5

Aktualności

Debata Oksfordzka w ZPO w Kopance

14 czerwca 2022 r. to dzień, który zapisał się w kalendarzu ważnych wydarzeń szkolnych i środowiskowych. W tym dniu uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance zmierzyli się w debacie prowadzonej w formule  oksfordzkiej z uczniami Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach.

Debata oksfordzka nt. „Krótkie wyjazdy turystyczne są lepsze niż długie podróże” była finałowym wydarzeniem projektu profilaktycznego realizowanego w ramach tegorocznej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w działania której uczniowie obu szkół byli mocno zaangażowani. Jest to nowatorski projekt, który promując właściwe postawy i rozwijając nowy kierunek działań profilaktycznych w naszej gminie, jednocześnie rozwija potencjał dzieci i młodzieży.

Realizując założenia kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”  uczniowie mogli doskonalić swoje kompetencje dotyczącej kulturalnej dyskusji, odwagi i umiejętności wypowiadania własnego zdania, szacunku dla rozmówcy, krytycznego myślenia, radzenia sobie z tremą i stresem, współpracy w grupie.

Realizacja projektu, w tym debaty oksfordzkiej, możliwa była dzięki współpracy i zaangażowaniu organizatorów: p. Małgorzaty Kopeć – kierownika Centrum Wspierania Rodziny UMiG w Skawinie i Koordynatora Kampanii ZTU na terenie naszej gminy, p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance (pomysłodawcy projektu) oraz  p. Andrzeja Morawy – dyrektora SP im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach. Ścisła współpraca z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców (współorganizatorem Akademickich Mistrzostw  Polski Debat Oksfordzkich) zaowocowała wspaniałym spotkaniem.

W szranki debatowania stanęły dwie 4-osobowe drużyny. Zespół Placówek Oświatowych im. Janusza Korczaka w Kopance reprezentowali: Wiktoria Fudalej, Wikoria Kochana, Jakub Skrzypoń i Anna Zajda. Uczniowie przygotowywali się do debaty pod p. Joanny Pukło. Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaśkowicach reprezentowali: Natalia Lenik, Ofelia Pasierbek, Michał Tworzydło i Malwina Waga. Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad drużyną z Jaśkowic sprawowała  p. Mariola Wrzoszczyk. Nad prawidłowym przebiegiem, formą i strukturą spotkania czuwał marszałek debaty i wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – pan Jakub Kozłowski.

Młodzi debatanci nie tylko podjęli trudne wyzwanie, ale wykazali wysoki poziom przygotowania, zaprezentowali kulturę i kunszt sztuki argumentacji
z jednoczesnym poszanowaniem oponentów, wspaniale podejmowali polemikę reagując adekwatnie do pojawiających się w dyskusji argumentów. Było to niezwykle ciekawe dla wszystkich wydarzenie i przeżycie. Poziom spotkania był tak wysoki i wyrównany, że sędzia podjął decyzję o wyniku remisowym.

 usłyszeli wiele słów uznania p. Jolanty Kozłowskiej – dyrektora ZPO w Kopance oraz p. Andrzeja Morawy – dyrektora SP w Jaśkowicach. Pięknie i godnie zaprezentowali siebie i swoje szkoły. Wraz z gratulacjami wszyscy uczestnicy otrzymali cenne  upominki, sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz życzenia dalszych sukcesów w podejmowaniu kolejnych zadań i wyzwań.

Źródło: Zespół Placówek oświatowych w Kopance

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Maria Żyła | wtorek, 21 czerwca 2022, 14:46
drukuj