Aktualności

E-szkolenie dla rodziców i opiekunów dzieci z FASD

Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie zaprasza na szkolenie dedykowane rodzicom i opiekunom dzieci z postawioną diagnozą FASD. Będzie ono poświęcone szerokiej problematyce opieki, wychowywania i wspierania rozwoju dzieci z tym problemem.

Podstawowy cel szkolenia to zwiększenie wiedzy rodziców oraz opiekunów dzieci z rozpoznanym zaburzeniem z kręgu FASD w zakresie natury choroby, jej symptomatologii oraz strategii postępowania oraz wsparcie rodziny w procesie wychowywania dziecka z FASD.

Cel ten zostanie osiągnięty m.in. poprzez psychoedukację czyli wykłady w formie filmów na prywatnym kanale YouTube oraz poprzez konsultacje indywidualne w formie teleporad udzielanych przez specjalistów z różnych dziedzin. Wiedzę uzupełnią materiały szkoleniowe udostępnione w formie elektronicznej oraz publikacja „Ja i dziecko z FASD”.
Szkolenie przewidziane jest zarówno dla rodziców, jak i opiekunów dzieci z FASD, a udział w szkoleniu jest bezpłatny. O kwalifikacji decydują kolejność zgłoszeń oraz rozmowa telefoniczna przeprowadzona przez jednego z członków Zespołu ds. FASD. Zakwalifikowane osoby dostaną potwierdzenie udziału w szkoleniu.

Szczegóły organizacyjne TUTAJ

 

Czym jest FASD?
Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogę dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

Rozpoznanie – Rozpoznanie FASD wymaga kompleksowej oceny multidyscyplinarnego zespołu lekarzy specjalistów w oparciu o specjalistyczne badania. Istotnym elementem rozpoznania jest potwierdzenie faktu, iż matka w okresie ciąży spożywała alkohol.

Diagnostyka i leczenie – Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika  – więcej na stronie internetowej TUTAJ

 

Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie 

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 6 lipca 2020, 12:43
drukuj