Aktualności

Magiczne bajki na dziecięce smutki.”Bajki Pomagajki”

Z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach Gminy został przygotowany autorski zbiór bajek zatytułowanyMagiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci”.  Intencją pomysłodawców oraz autorów tegoż zbiorku, wydanego nakładem Urzędu Miasta i Gminy Skawina w ramach Skawińskich Dni Profilaktyki „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”, było stworzenie poglądowych, praktycznych pomocy do wykorzystania przez rodziców, dziadków, wychowawców w rozwiązywaniu najczęstszych dziecięcych problemów.

Każda z bajeczek dotyczy innego obszaru doświadczeń naszych pociech, a sylwetki psychologiczne ich bohaterów są tak skonstruowane, aby dziecko mogło utożsamić się z ich emocjami i integrując się z bajkową postacią oswoić własne obawy oraz – pogłębiając więź z rodzicem, czy relację z opiekunem przynajmniej częściowo rozstrzygnąć osobiste problemy. Bajki zostały zredagowane i pozyskane przez dr Lidię Ippoldt oraz Krystynę Droździewicz – dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie. Autorki bajek to dr Lidia Ippoldt, biblioterapeuta z certyfikatem PTB i pracownik Biblioteki Pedagogicznej, Urszula Lisowska-Kożuch – pracownik naukowy UP, Marta Jurek pracująca w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie oraz uczestniczki kursu z bajkoterapii organizowanego przez Bibliotekę pedagogiczną, panie – Agnieszka Borowiecka, Anna Monika Kowalik i Agnieszka Pospuła.

W tomiku zebrano trzynaście tekstów.

Oto przykłady : „Kamil – pogromca smoka” (dla dzieci z trudnościami w czytaniu), „Kłopoty biedronki Mai” (dla dzieci smutnych z powodu niepowodzenia w szkole), „Jędruś – internauta” (dla dzieci spędzających zbyt dużo czasu w Internecie), „Lawina w pokoju Dorotki” (dla dzieci niedbających o ład i porządek w swoim otoczeniu). To tylko niektóre przykłady, bowiem znajdziecie tam Państwo też bajkę o leworęczności, dysleksji, lęku wysokości, dziecięcych porażkach.

Mamy więc nadzieję, że sięgać po nie będą również nauczyciele, a „Magiczne bajki” staną się wspaniałym uzupełnieniem ich warsztatu metodycznego. Stąd bajeczkom towarzyszy wydany na CD zbiór scenariuszy zajęć, w oparciu o teksty zamieszczone w zbiorku.

Dodajmy, że ta ciekawa książeczka została pięknie zilustrowana, co stanowi kolejną zachętę do sięgnięcia po nią.

Z okazji Dnia Dziecka Burmistrz Miasta i Gminy Skawina przekazał do bibliotek działających przy szkołach podstawowych i gimnazjalnych funkcjonujących na terenie Gminy Skawina po kilka egzemplarzy tego wspaniałego wydawnictwa.

Ufamy, że Czytający i Dzieci będą mieli równie dużo pożytku, co i radości z zapoznania się z sympatycznymi bohaterami naszego bajkowego zbioru.

Życzymy miłej lektury, a Wszystkich chętnych do wypożyczania i czytania naszego zbiorku bajek – zapraszamy do bibliotek szkolnych, Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie i jej filii.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 29 maja 2012, 14:51
drukuj