Banner 4

Aktualności

Marsz Trzeźwości dla Niepodległości w Radziszowie

W piątek 9 listopada br. o godz. 10.00 ze Szkoły Podstawowej w Radziszowie wyruszył Marsz Trzeźwości dla Niepodległości. Uczniowie klas 1-3 i dzieci oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi nauczycielami, wicedyrektor Katarzyną Knawą, pedagogami szkolnymi oraz pełnomocnikiem burmistrza ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i zapobiegania narkomanii Małgorzatą Kopeć, w ramach XI kampanii No PROMIL- NO PROBLEM, świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości.

Nasi przodkowie swój patriotyzm wyrazili w wale o niepodległość, a jednym z przejawów współczesnego patriotyzmu jest promowanie życia w trzeźwości. W maszerującym pochodzie powiewały chorągiewki i unosiły się białe balony promujące kampanię. Organizatorzy założyli podkoszulki z logo kampanii. Pochód przeszedł na cmentarz parafialny, gdzie na grobie nieznanego żołnierza zapalono znicze i minutą ciszy złożono hołd poległym za wolność ojczyzny.

Następnie uczestnicy skierowali się do Dworu Dzieduszyckich, gdzie spotkali się  z całą społecznością szkolną. Równo o godz. 11.11  z tarasu dworu i ogrodu różanego, w blasku jesiennego słońca, rozległ się hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. Doniosła atmosfera sprawiła, iż w niejednym oku zakręciła się łza. Zgromadzeni odśpiewali też „Pierwszą Brygadę” i „Szarą Piechotę”. Prowadzący w kilku słowach przybliżyli uczniom drogę Polaków do odzyskania niepodległości, kładąc nacisk na znaczenie patriotyzmu w życiu każdego Polaka.

Na zakończenie p. dyrektor Teresa Sławik podziękowała wszystkim za lekcję patriotyzmu i pamięć o tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Po uroczystości uczniowie, w  rytmie marszów wojskowych powrócili do szkoły.    

                                                                                                          Autor: Alicja Lelek

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:46
drukuj