Aktualności

Nigdy nie jest za późno na zmiany

Zakończyła się pierwsza cześć bezpłatnych warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet pn. „Jak kochać siebie i być kochanym – czyli jak zbudować poczucie własnej wartości”, realizowanych w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, pod hasłem: ”Bo przecież nigdy nie jest za  późno na zmiany i wszystko można zacząć od początku”

Warsztaty prowadziła Pani Iwona Wiśniewska – pedagog, psycholog, Dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą w Krakowie – ekspert w programie telewizyjnym „Rozmowy w toku”.

W zajęciach uczestniczyło 12 osób. W trakcie spotkania uczestniczki określiły się grupą ”ISKIEREK”. Ta nazwa oddaje ich temperament. 

W trakcie spotkań uczestniczki pracowały przede wszystkim nad szacunkiem dla samej siebieWiele kobiet będąc dzieckiem, stale słyszała, że jest niedobra, niepotrzebna, brzydka i okropna. Jako osoba dorosła wiele czasu spędza „za murem”, przemocy, alkoholizmu obawiając się wyjść na zewnątrz, gdzie kolejny raz mogłaby zostać zraniona lub odrzucona. Lepsze zło znane niż dobro nieznane. Budowały poczucie własnej wartości poprzez pracę w grupach, mini wykłady, ćwiczenia i wskazówki do przemyślenia, fotografię.

W trakcie spotkań poruszone zostały między innymi następujące zagadnienia: My jako dzieci/zrozumieć swoją  przeszłoś, my jako partnerzy/jak mądrze kochać, my jako rodzice/mądrze wychowywać a także my jako kobiety/inwestycja na całe życie.

Obok zajęć z psychologiem, warsztaty uświetnili zaproszeni goście, a wśród nich stylistka, kosmetyczka, fizjoterapeutka, fryzjerki, mężczyźni z grupy AA z Krakowa, którzy służyli aktywną pomocą i wsparciem.

Zajęcia bardzo korzystnie wpłynęły na uczestniczki. Mężczyźni z grupy AA – którzy od wielu lat już nie piją, wspólnie z uczestniczkami analizowali zachowania wpływające destrukcyjnie na związek partnerski. Wypracowano wspólnie postulaty „Asertywność w związku i życiu”. Przez każdą uczestniczkę został złożony pisemny plan działania i każda z Pań indywidualnie omówiła swoje trudności, jakie musi pokonać, aby zmiany nastąpiły w jej życiu.

Uczestniczki zajęć „ISKIERKI” wysoko oceniły program. Bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Na spotkaniach przejawiały duże zainteresowanie tematyką.

Największą wartością realizowanego programu jest fakt, iż uczestniczki zauważyły korzystne zmiany w swoim zachowaniu oraz w swoim wyglądzie. Chętnie dokonują zmian, dzielą się refleksjami,  po co nam zmiany (…a może jestem za stara…), po co nam pasje i dlaczego są one tak ważne w naszym życiu….

Grupa „ISKIERKI” ma niesamowitą siłę. To wspaniałe jak po każdym spotkaniu widać zmiany w nich zachodzące. Wszystkie Panie nie mogą doczekać się Nowego Roku, w którym to kontynuowane będą kolejne części zajęć.

Warsztaty organizowane realizowane były przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Galeria:

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 9 stycznia 2012, 15:54
drukuj