Aktualności

Poradnik dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy

W naszej gminie schronienie przez wojną znajduje coraz więcej obywateli Ukrainy. Są to osoby w różnym wieku, często po ciężkich, traumatycznych przeżyciach, w lęku o zdrowie i życie rodziny oraz bliskich, którzy zostali w swoim kraju by walczyć.

Udzielając im pomocy i zapraszając pod swój dach starajmy się odpowiadać na potrzeby drugiego człowieka i ofiarować to, co rzeczywiście jest potrzebne. W kontaktach z uchodźcami wykażmy się delikatnością i taktem. Wystrzegajmy się słów nasilających niepokój o aktualną sytuację. Poniżej zamieszczamy poradnik jak rozmawiać z rodzinami z Ukrainy, które gościmy.

Poradnik został przygotowany przez Polskie Towarzystwo Terapii EMDR skupiające psychologów i innych specjalistów w zakresie interwencji kryzysowej i leczenia traumy  – to krótki poradnik (ulotka) dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Treść poradnika do pobrania w wersji PDF w załączniku – TUTAJ

Jest to trudno dostępna a bardzo obecnie konieczna wiedza. Zachęcamy mieszkańców gminy Skawina, szczególności osoby przyjmujące uchodźców z Ukrainy do zapoznania się z jej zawartością oraz przekazanie poradnika osobom koordynującym lub organizującym pomoc na ternie gminy oraz wykorzystanie poprzez: zamieszczenie na stronach internetowych, w mediach społecznościowych – przekazanie wydruków osobom goszczącym uchodźców.

rozmowa_ukraina

Źródło: Polskie Towarzystwo Terapii EMDR/ CWR

Małgorzata Kopeć | środa, 9 marca 2022, 15:59
drukuj