Aktualności

Program „Bezpieczne Dziecko”

Mając na uwadze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w  Straż Miejska w Skawinie podjęła współpracę z Placówkami Oświatowymi z terenu Gminy Skawina i Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie w ramach realizacji Programu „Bezpieczne Dziecko”.

Z uwagi na rozpoczęty rok szkolny najczęściej przeprowadzane spotkania dotyczyły świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczniowie uczestniczyli w dwu etapowych spotkaniach tj. teoretycznym w szkole oraz praktycznym w Miasteczku Komunikacyjnym w Skawinie. W części teoretycznej dzieci w sposób obrazowy poprzez rysowanie na tablicy kolorowymi kredami poznały definicję drogi, pobocza, chodnika a także przejścia dla pieszych. Chętnie uczestnicząc w zajęciach rysowały poszczególne elementy przedstawianych sytuacji mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Natomiast podczas ćwiczeń praktycznych w Miasteczku Komunikacyjnym  szczególną uwagę zwrócono na najczęściej spotykane sytuacje niebezpieczne, które pieszy może napotkać na swojej drodze a zwłaszcza na kierowców będących pod wpływem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, którzy prowadząc swój pojazd stają się zagrożeniem dla pieszych. Zwrócono uwagę na skutki jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu i prowadzenia samochodu. Zmiany atmosferycznej zachodzące w pogodzie także przyczyniają się do zwiększenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, dlatego uczestnicy zostali zapoznani z nowelizacją z dnia 30 sierpnia 2013r. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowy, która wprowadziła  obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez osoby piesze poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym – Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat. Ustawodawca nie określił, jak ma wyglądać  i jakich ma być wymiarów ten obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze jest to, żeby spełniał swoją funkcję czyli  był widoczny dla innych użytkowników drogi, a tym samym podnosił bezpieczeństwo pieszego i minimalizował liczbę wypadków.  Należy pamiętać, że pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów, natomiast mały element odblaskowy zauważany jest przez kierowców już z odległości 150 metrów.

Uczniowie klas I-III biorący udział w zajęciach otrzymali opaski odblaskowe, przekazane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, dzięki którym będą lepiej widoczni dla kierowców pojazdów mechanicznych.

Łączna liczba rozdysponowanych elementów odblaskowych promujących Centrum Wspierania Rodziny, Kampanię profilaktyczną NO PROMIL NO PROBLEM  ok. 2000 szt.

 

Źródło: Insp. Bogusława Wyroba – Straż Miejska w Skawinie

 

CWR_baner_3000x1000mm_NoPromil_v04

 

Małgorzata Kopeć | piątek, 10 listopada 2017, 08:00
drukuj