Banner 3

Aktualności

Spotkanie ze Wspólnotami AA, NA i Al-Anon

W dniu 3 października 2012r. w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie odbyło się spotkanie informacyjne z zaproszonymi gośćmi ze Wspólnoty Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów oraz Grupy Rodzinnej Al.-Anon. Wśród zaproszonych osób była Pani Teresa Czerwińska – Pełnomocnik Biura Służb Krajowych Anonimowych Alkoholików.

W spotkaniu uczestniczyła ponad 40 osobowa grupa osób, reprezentująca różne środowiska, które w swojej pracy zawodowej mają kontakt z osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Wśród uczestników spotkania byli między innymi asp. sztab. Grzegorz Hajto Komendant Komisariatu Policji w Skawinie w grupą policjantów, Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie, Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Przychodni Zdrowia Skawina, Centrum Wspierania Rodziny, pedagodzy szkolni oraz inne osoby zainteresowane omawianą tematyką.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z zasadami działania i zdrowienia w AA, NA i Al.-Anon. Zaproszeni goście zwracali uwagę na to, co oferują osobom uzależnionym i członkom ich rodzin poszczególne grupy. Podkreślali jak ważną rolę w leczeniu uzależnienia pełnią wspólnoty. Dawali świadectwo osobistych doświadczeń zwalczania nałogu i życia z „alkoholikiem”. Podkreślali ważną rolę „pomagaczy” w motywowaniu osób uzależnionych, nie tylko uczestnictwa w grupach, ale przede wszystkim do zmiany dotychczasowego trybu życia zgodnie z filozofią „dwunastu kroków” i „dwunastu tradycji”.

W trakcie spotkania przekazano uczestnikom materiały dotyczące funkcjonowania grup. Ponadto przekazano informacje na temat systemu lecznictwa odwykowego w Polsce oraz metod leczenia uzależnienia opracowane przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii.

Wspólnoty AA, NA i Al.-Anon działają skutecznie wśród mężczyzn i kobiet ze wszystkich środowisk od ponad kilku dziesięcioleci. Do Skawiny Wspólnota AA dotarła kilkanaście lat temu. Od 1996r. działa w Skawinie Grupa AA „AQUA VITA”, gdzie anonimowi alkoholicy ze Skawiny i nie tylko, spotykają się regularnie raz w tygodniu na mityngach. Aktualnie spotkania odbywają się w Centrum Wspierania Rodziny przy ul. Ks. J. Popiełuszki 17, gdzie również odbywają się spotkania Grupy Rodzinnej Al.-anon „VITA ROSA”. Więcej na temat skawińskich grup TUTAJ w zakładce „grupy wsparcia”.

 

Spotkanie było elementem kampanii „Postaw na rodzinę”.

 

Na prośbę uczestników spotkania poniżej zamieszczamy prezentacje dotyczące wspólnot oraz systemu lecznictwa odwykowego w Polsce.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

 

Małgorzata Kopeć | czwartek, 4 października 2012, 14:39
drukuj