Banner 1

Aktualności

„Używki niszczą Cię”

W piątek 23 marca 2012r. w Szkole Podstawowej w Woli Radziszowskiej zorganizowano Dzień Przeciw Agresji i Uzależnieniom, organizowany w ramach kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Hasłem przewodnim imprezy było: „Używki niszczą Cię!”

Celem akcji było ukazanie metod zapobiegania uzależnieniom poprzez aktywny i zdrowy styl życia. Dostarczenie wiedzy na temat działania substancji uzależniających oraz skutków sięgania po te substancje. Kształtowanie właściwych nawyków i zachowań, które umożliwią młodemu człowiekowi życie w wolności i radości.

Uczniowie klasy VI przygotowali dekorację, podkreślając postawy, które wpływają na prawidłową pracę mózgu, czyli właściwe żywienie i aktywność psychiczną i fizyczną oraz używki, które zakłócają prace mózgu wpływają na jego zmiany, a także naszych uczuć myśli i zachowań. Mogą trwale uszkodzić nie tylko nasz mózg i doprowadzić nawet do śmierci.

Przedstawiciele Straży Miejskiej ze Skawiny przygotowali pogadankę dla uczniów z klas IV-VI. Dotyczyła ona używek stosowanych najczęściej przez młodzież. Uświadomiła uczniów, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Mł. insp. Marek Kolasa wskazał najczęstsze sposoby sięgania młodzieży po używki. Wymienił rodzaje substancji psychoaktywnych. Podkreślił, jakie zagrożenia niosą ze sobą uzależnienia od narkotyków, dopalaczy, alkoholu, nikotyny itp. Jak wpływają używki na rozwój młodego organizmu. Zwrócił uwagę, że nie istnieje bezpieczna dawka, nawet jedna dawka może spowodować chęć sięgnięcia po następną.

Następnie uczniowie z klasy VB przygotowali przedstawienie pt.: „O Królewnie śnieżce – bajka inaczej”. Bajka miała na celu uświadomienie uczniom, że nie ma cudownych eliksirów, które pomagają rozwiązywać problemy. Nie należy przyjmować od osób nieznajomych żadnych cukierków, pastylek czy innych specyfików, ponieważ mogą to być narkotyki, od których można się uzależnić i które zabijają organizm. Jest wiele innych dróg rozwiązywania problemów, a niektóre z nich ukazała przedstawiona bajka.

Po przedstawieniu uczniowie udali się do swoich klas. Każda klasa wraz z wychowawcą miała za zadanie wykonać medal za przezwyciężenie nałogu. Uczniowie prześcigali się w pomysłach. Wykazali duże zaangażowanie. Prace uczniów były zaskakująco wymowne i odzwierciedlały kreatywność i pomysłowość dzieci.

Na zakończenie poszczególne grupy przygotowały krótką prezentację na temat wykonanych prac, które zostały umieszczone na wystawie. Każde dziecko nagrodzone zostało w postaci punktów dodatnich.

Zapraszamy go galerii zdjęć

Maria Żyła | czwartek, 5 kwietnia 2012, 16:47
drukuj