Aktualności

Wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej Górnej

21 maja 2012r. odbyła się wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej,w której uczestniczyło 25 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 uczęszczających na zajęcia świetlicy socjoterapeutycznej.

Celem wycieczki było zapoznanie się z wiedzą na temat powstania budowy szaty naciekowej oraz fauną i florą jaskiń, zwiedzanie, doskonalenie umiejętności współpracy i zabawy z rówieśnikami, wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez udział w różnorodnych grach i zabawach.

Podczas zwiedzania wychowankowie mogli zobaczyć makiety zwierząt żyjących w czasach prehistorycznych na terenie tejże jaskini takie jak: lew jaskiniowy, niedźwiedź jaskiniowy czy hiena. Przewodnik opowiadał o skałach wapiennych oraz stalagmitach i stalaktytach, nie zabrakło też opowieści o nietoperzach. Można było podziwiać zachowane w skałach szczątki organizmów oraz fragmenty naczyń i narzędzi wykorzystywanych w czasach prehistorycznych.

Największą atrakcją dla dzieci było spotkanie z człowiekiem „Neolitosem”, który czekał w ukryciu i z zaskoczenia powitał ich hasłem „Jak się wchodzi do czyjegoś domu to co się mówi?”. Kobieta w stroju człowieka pierwotnego opowiadała o koczowniczym trybie życia, o rewolucji neolitańskiej, o rodzaju używanej broni, o tym jak udało się człowiekowi pierwszy raz wzniecić ogień.

Po wyjściu z jaskini rozpoczęto piknik na zielonej polanie, gdzie pieczono kiełbaski, a po wypiciu ciepłej herbaty wychowankowie mogli wziąć udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Następnie zorganizowano spacer na pobliskie wzgórze, gdzie można było oglądać panoramę Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W związku ze zwyczajem panującym na zajęciach i przyjaznymi warunkami panującymi na wycieczce, odbyła się tzw. „rundka w kręgu”, gdzie każdy mógł opisać swój nastrój. Uczniowie mówili o radości z udziału w wyjeździe i zmęczeniu po wyjściu na „szczyt”, co świadczyło o tym jaką nowością i trudem był dla nich zwykły spacer „pod górkę”.

Po powrocie na polanę, na zakończenie odbyła się zabawa w „dwa ognie” z udziałem opiekunek co dodało dzieciom wielkiego zapału do walki a następnie uczniowie pełni wrażeń wspaniałych wspomnień wrócili do domu.

Małgorzata Kopeć | środa, 30 maja 2012, 16:40
drukuj