Banner 1

Aktualności

XV Impreza profilaktyczna „Zachowaj Trzeźwy Umysł za nami!

W sobotę, 26 maja, w Parku Miejskim w Skawinie odbyła się XV Jubileuszowa impreza rodzinna zrealizowana w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.  Założeniem organizatorów UMiG w Skawinie, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz CKiS w Skawinie było stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodziny.

Przedsięwzięcie to było radosnym elementem Skawińskich Dni Profilaktyki, którym przyświeca motto „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”.

Imprezę uroczyście rozpoczęli przedstawiciele organizatorów imprezy: Małgorzata Kopeć Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, Marek Marzec Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Urszula Osielczak Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie oraz prowadząca imprezę Joanna Józefczyk-Janek, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr6 w Skawinie jednocześnie prowadząca imprezę – życząc wszystkim uczestnikom sukcesu
w zawodach i dobrej zabawy.

Wszystkich, którzy zechcieli aktywnie wziąć udział w proponowanych przez organizatorów zabawach czekało wiele atrakcji. W części artystycznej mogliśmy podziwiać występy instrumentalne, wokalne oraz taneczne dzieci i młodzieży – uczniów szkół z terenu miasta
i gminy, które w ten sposób identyfikowały się z ideą imprezy i budowały wizerunek szkoły aktywnej społecznie i zaangażowanej w życie środowiska lokalnego. Wśród uczniów prezentujących swój dorobek artystyczny znaleźli się:

 • Izabela Pac SP6
 • Ada Krużel SP6
 • Karolina Gałka i Igor Zieliński Szkoła Tańca Elita
 • Nikola Szczygieł SP6
 • Marysia Buda SP6
 • Beata Kołodziej i Michał Janek SM 1 stopnia
 • Zespół taneczny z SP6 oraz SP w Zelczynie
 • Klaudia Gadziała  Szkoła Tańca Elita
 • Wiktoria Tylek i Kacper Raputa Szkoła Tańca Elita
 • Nikola Mazgaj SP6
 • Grupa taneczna „Bollywood”
 • Zespół „Per Git” SM 1 stopnia
 • Zespół taneczny z SP 3
 • Lena Tatara z SP 3

Poza występami dzieci i młodzieży odbyły się również animacje dla dzieci, oraz zabawy językiem angielskim zorganizowane przy współudziale szkoły językowej Leaderschool, konkursy z nagrodami i inne atrakcje.

Konkurencje sportowe rozpoczął „bieg skrzatów” – najmłodszych dzieci w wieku do 6 lat, które dla upamiętnienia 100 – lecia Niepodległości  biegły w biało – czerwonych czapeczkach. Następnie startowały dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych. W ramach imprezy odbyło się również współzawodnictwo rodzin polegające na wykonaniu drużynowo konkurencji sprawnościowych. Do konkurencji tych zgłosiło się 25 rodzin, składających się
z dwojga dzieci i jednej osoby dorosłej. I miejsce zajęła rodzina Państwa Dudziak, II miejsce Rodzina Państwa Kołodziej, III miejsce Rodzina Państwa Maślanka.

Sobotnia impreza była także okazją do nagrodzenia zwycięzców gminnego konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Szkołę Podstawową nr 6 w Skawinie na pracę plastyczną, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „Czas wolny z Rodziną zawsze spędzamy, bardzo się mocno wszyscy kochamy” adresowanego do uczniów wszystkich przedszkoli i szkół z terenu Gminy Skawina. Imprezie towarzyszyła galeryjka nagrodzonych prac. Nagrodzono również zwycięzców konkursu multimedialnego „Zdrowie masz tylko jedno” zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 6 w Skawinie.

Poza licznymi atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów imprezy, dorośli mieszkańcy Gminy mogli zapoznać się z ofertą i działalnością Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, w specjalnie przygotowanym na tą okazję stoisku promocyjnym. Pracownicy Centrum dystrybuowali materiały informacyjne i edukacyjne (broszury, ulotki, informatory i inne) oraz gadżety promujące kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz „No promil, NO PROBLEM”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się poszczególne edycje bajek terapeutycznych wydanych nakładem Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie.

Szczególnym momentem imprezy był bieg sztafety honorowej, składającej się z czteroosobowych drużyn jednej profesji lub podmiotu środowiska lokalnego. Do sztafety zgłosiły się zespoły:

 1.  Radnych Rady Miejskiej w Skawinie
 2. Ochotniczej Straży Pożarnej Skawina II w Korabnikach
 3. Fundacji Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie
 4. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Kruszynki”
 5. Stowarzyszenie „Razem dla wszystkich” w Jurczycach
 6. Stowarzyszenie: „Równa Szansa”
 7. Fundacja „INKLUZJA” Edukacja Włączająca
 8. Towarzystwa Przyjaciół Skawiny
 9. Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast
 10. Skawińskie Stowarzyszenie Klubu Seniora „Seniorek” w Skawinie
 11. Nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 6 w Skawinie
 12.  „Sztafeta Niebieskiego Misia” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Skawinie
 13. Związek Nauczycielstwa Polskiego
 14. Stowarzyszenie „Dzieci są ważne”
 15. Drużyna piłkarzy ręcznych MTS Piast team 1
 16. Drużyna piłkarzy ręcznych MTS Piast team 2

Samozaparcie, wola walki i chęć dobrej zabawy motywowały zawodników do osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Ostatecznie w finale znalazły się 4 drużyny, które po zaciętej walce zdobyły następujące lokaty:

 1. MTS Piast team 1
 2. MTS Piast team 2
 3. Stowarzyszenie „Równa Szansa” oraz Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie

Wszystkie drużyny startujące w „sztafecie” otrzymały dyplomy i okolicznościowe medale z „biało czerwoną wstążką” dla upamiętnienia 100 – lecia Niepodległości. Warto zaznaczyć, że wręczono również specjalną statuetkę dla najbardziej walecznej sztafety, która po raz kolejny trafiła do zespołu Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kruszynki”.

Organizatorzy zaplanowali i zrealizowali również wiele konkursów dla dzieci i całych rodzin. Były to: malowanie twarzy, plenerowy konkurs plastyczny, gra wielkoformatowa „kółko
i krzyżyk” puszczanie baniek mydlanych, koło fortuny itp.

 

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia wspomogło wielu społecznie odpowiedzialnych i zaangażowanych sponsorów, którym organizatorzy serdecznie dziękują. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do zarządów i właścicieli firm:

 • Pana Burmistrza Miasta i Gminy Skawina
 • Pana Senatora RP Marka Pęka
 • Szkoły językowej Leader School w Skawinie
 • Bahlsen sp. z o. o
 • Pizzerii Calzone
 • Piekarni J.M. Dąbrowscy
 • Piekarnia „Dom Chleba”
 • Spółdzielnia Uczniowska „Szansa”,
 • Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6

Organizatorzy  dziękują również służbom medycznym oraz policji i straży miejskiej za czuwanie nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem. Dziękujemy wszystkim młodym artystom ze skawińskich szkół, ich nauczycielom, wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 6 za udzieloną pomoc od strony organizacyjnej.

Należy podkreślić, że w trakcie imprezy wolontariusze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kruszynki”, przeprowadzali „zbiórkę publiczną”, której celem było zgromadzenie środków na wyposażenie pracowni terapii zajęciowej. Udało się zebrać kwotę 1106,00 zł oraz 15 EURO. Wszystkim, którzy okazali pomoc i wsparcie, władze stowarzyszenia składają serdeczne podziękowania .

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy, widzowie i kibice dobrze się bawili. Wszystkim serdecznie gratulujemy zwycięstwa nad własną słabością. Wspaniałą zabawą udowodniliśmy, że życie wolne od nałogów może być piękne i ciekawe. Dziękując za wspólnie spędzony czas wyrażamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku. 

Impreza stanowiła element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2018 rok.

Źródło: PA/SP6

 

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 18 czerwca 2018, 12:01
drukuj