Banner 2

Aktualności

Za nami cykl spotkań „Grupy Psychoedukacyjnej dla Osób Uwikłanych w Przemoc „

Od 2011 roku Urząd Miasta i Gminy w Skawinie organizuje spotkania grup psychoedukacyjnych dla osób uwikłanych w przemoc. Spotkania grupy, w której uczestniczyło średnio ok. 7 pań odbywały się w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, ul. Popiełuszki 17 w okresie: 26. 09.2019r.– 19.12.2019r.

Uczestniczkami  były kobiety po urazie psychicznym: osoby doznające przemocy, latami trwające w związku w którym były/są bite, żony osób uzależnionych, kobiety zdradzane, po rozwodzie chcące rozpocząć nowy okres życia. Uczestniczki pochodziły z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym i ekonomicznym oraz w zróżnicowanym  wieku i wykształceniu.

Cele grupy psychoedukacyjnej zostały zrealizowane świadomie pracując nad wnętrzem.  W trakcie spotkań dowiedziały się, że na to co im się przydarzyło nie maiły wpływu, ale poprzez udział w grupie zmieniły swoje nastawienie do sytuacji, która ich spotyka/spotykała. Z informacji słownych oraz pisemnych od beneficjentek można było zauważyć, że urazowe doświadczenia długotrwałej przemocy nie pozwalały im normalnie funkcjonować,  w czasie spotkań zmieniły swoje nawyki myślowe, spojrzały na własne życie, nauczyły się rozpoznawać i zauważać  swoje emocje, dowiedziały się, że życie latami w przemocowym związku, nie jest ich winą.

Większość z nich  „uciekała” od słuchania samej siebie, przez co nie miały pojęcia o tym, kim tak naprawdę są. Kilkaset razy w życiu  przybierały różne maski i grały dziesiątki ról, w zależności od tego, w jakim miejscu były. Przez wiele lat nie żyły zgodnie ze swoimi pragnieniami. Ich życie było tworzone przez pragnienia rodziców, mężów, partnerów. Często wycofywały się z podejmowanych działań na rzecz ochrony siebie i dzieci.

Cel główny i cel szczegółowy został zrealizowany poprzez: rozwój świadomości wzmocnienie oraz  wzrost poczucia własnej wartości i kompetencji społecznych. Jak i również odkrywanie zrozumienia własnej natury w dokonywaniu naturalnej zmiany osobistej co spowodowało umiejętność rozpoznania mechanizmów rządzących umysłem.

Długotrwałe efekty udziału w grupie to: zrozumienie samej siebie, poznanie swoich mocnych stron, zrozumienie jak żyć bardziej świadomie i aktywnie, nabranie dystansu do otaczającego świata, zaakceptowanie „deficytów”, odbudowa pozytywnego obrazu siebie, podwyższenie i wzmocnienie samooceny, uzyskanie zmian we wszystkich obszarach funkcjonowania życia, zwiększenie świadomości praw osobistych, wypracowanie skutecznego porozumiewania się z ludźmi, rozwinięcie umiejętności wsłuchania się w swoje potrzeby, inwestycja w siebie i swój rozwój, zwiększanie swojej asertywności w relacjach z drugim człowiekiem. Nawiązanie dobrej relacji z samą sobą pozwoliło im  zgłębić kolejne obszary świadomego rozwoju.

Uczestniczki kontynuują zajęcia do dnia 23 stycznia do 11 czerwca 2020r.

Więcej informacji na temat Grupy Wsparcia  oraz zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie 12 276 34 10 lub osobiście w Centrum Pomocy Rodzinie w Skawinie w godz. 10.00 do 20.00.

Jeśli doświadczasz przemocy,
chcesz zmienić swoje życie, uwierzyć we własne siły,
wyjść z izolacji, dać sobie pomóc?

Ta grupa jest dla Ciebie!!

Maria Żyła | piątek, 27 grudnia 2019, 13:42
drukuj