Banner 4

Aktualności

Za nami szkolenie nauczycieli!

W dniu 9 listopada 2018r. w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie odbyło się szkolenie pt. „Profilaktyka uzaleznień – narkotyki, dopalacze, Internet, gry komputerowe i inne zagrożenia”,   zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w  Skawinie przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018.

W spotkaniu, wzięły udział psycholog, wychowawczynie, nauczycielki pracujące w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie gminy Skawina.

Prowadzącą szkolenie była Katarzyna Kudyba pedagog profilaktyk, psycholog, wychowawca z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy – mająca doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i dzieci, i młodzieży.

Prowadząca przedstawiła  w trakcie zajęć popularny wśród dzieci i młodzieży kontent kanałów na YouTube, omówiła treści prezentowane na patostreamach, pokazała przykłady „dobrych dymów” oraz kanałów, które są oflagowywane. Omówiła kwestie związane z dostępem do cyberporno przez dzieci i jego skutkami na ich rozwój. Przedstawiła challenge, gry i strony internetowe zagrażające bezpieczeństwu, życiu i zdrowiu ich użytkowników. Zwróciła uwagę na fake news i ich wpływ na budowania świadomości u odbiorców Internetu. Podczas szkolenia uczestniczki poznały również najpopularniejsze i najszybciej rozwijające się aplikacje i serwisy internetowe. Przedstawiony został fenomen ich popularności, mechanika działania i grupy docelowe.

Zajęcia w kompleksowy sposób wskazały liczne zagrożenia, na które może natrafić użytkownik sieci. Miały na celu uwrażliwić uczestniczki na rozsądne funkcjonowanie w sieci, zwłaszcza najmłodszych użytkowników i pokazać jak nadmierne korzystanie z sieci w sposób niekontrolowany, może negatywnie wpłynąć na rozwój dzieci. 

Szkolenie wzbogaciło wiedzę uczestniczek w informacje o odpowiedzialnym funkcjonowaniu w Internecie i braniu odpowiedzialności za udostępnianie treści na serwisach społecznościowych.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 13 listopada 2018, 08:35
drukuj