Banner 3

Aktualności

Za nami XXIV Bal Bezalkoholowy

8 lutego br. w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka” w Skawinie Grupy Samopomocowe AA i AL-ANON i ich przyjaciele spotkali się na tradycyjnym spotkaniu integracyjnym bez alkoholu od lat nazywanym „Balem trzeźwościowym”.

Spotkanie było okazją do świętowania szczególnych rocznic skawińskich grup działających przy Centrum Wspierania Rodziny. Otóż w tym roku skawińska Grupa Rodzinna AL. – ANON VITA ROSA” obchodzi XXV rocznicę istnienia natomiast Grupa Anonimowych Alkoholików XXIV-lecie powstania.

Ten wyjątkowy Bal poprzedzony został mityngiem otwartym, na którym członkowie w/w wspólnot dzielili się swoim doświadczeniem i jednocześnie wspominając historię powstania i działalności grup w Skawinie.

W mityngu i balu uczestniczyła wielka „Rodzina” ludzi trzeźwiejących i ich bliskich, którzy przybyli z licznych gmin Małopolski (m. innymi: z Krakowa, Myślenic, Andrychowa, Wieliczki, Wadowic, Rabki i innych miejscowości) i oczywiście największą grupę stanowili przedstawiciele gminy Skawina.

Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyły również związane zawodowo z grupami: Małgorzata Kopeć Kierownik Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, Alicja Płonka Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz zaprzyjaźniona od początku istnienia grup Lucyna Świątek psycholog kliniczny na co dzień pracująca w Szpitalu Klinicznym im. J. Babińskiego w Krakowie. Panie przybliżyły swoje wspomnienia związane z historią  i doświadczenia związane ze współpracą z grupami na przestrzeni 25 lat, jednocześnie gratulując członkom skawińskich grup wspaniałych rocznic. Złożyły życzenia powodzenia w życiu osobistym, zdrowia, radości, pogody ducha oraz wytrwałości w dalszym trwaniu w trzeźwości i pokonywaniu wszelkich trudów z tym związanych. Wyraziły słowa uznania dla członków grup i podziękowania za wszystkie lata poświęcone osobom zmagającym się z problemem alkoholowym w gminie Skawina. Życzyły również satysfakcji z wykonywanej służby na rzecz drugiego człowieka, zapewniając jednocześnie o gotowości do aktywnej współpracy i wsparcia.

Doroczna impreza to święto wspólnot działających dzięki ludziom i dla ludzi. To wyjątkowe dla skawińskiej społeczności lokalnej wydarzenie było okazją nie tylko do świętowania, ale także do zwrócenia uwagi na problem rodzin z problemem alkoholowym i potrzeby pomocy, którą zapewniają w ramach swojej działalności. Skawińskie wspólnoty odgrywają niezwykle istotną rolę w systemie wsparcia społecznego i oddziaływań prozdrowotnych skierowanych do lokalnej społeczności i na trwałe wrosły już serca nas wszystkich. Oddziaływania grup poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją są źródłem często niewymiernych korzyści dla swoich członków w radzeniu sobie z problemem alkoholowym i powrocie do zdrowego funkcjonowania w życiu.

Na tym wyjątkowym spotkaniu można było zobaczyć ponad 170 osób uśmiechniętych i szczęśliwych. I to jest dowód, że większość uważa swoje życie za szczęśliwe.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 11 lutego 2020, 10:57
drukuj