Aktualności

Zabawa z trzeźwym umysłem!

W tym roku po raz kolejny nasza gmina przystąpiła do kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Jednym z działań w ramach tej kampanii była zorganizowana po raz dziewiąty rodzinna impreza środowiskowa. Założeniem organizatorów było stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, do radosnego bycia razem, bliżej siebie – bliżej dziecka.

Zgromadzeni uczestnicy bawili się razem, bez względu na wiek zdrowo i bez alkoholu. Przedsięwzięcie to było radosnym uwieńczeniem Skawińskich Dni Profilaktyki, którym przyświecało motto „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”.

Imprezę uroczyście rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Adam Najder, życząc wszystkim uczestnikom sukcesu w zawodach i dobrej zabawy.

Wszystkich, którzy zechcieli aktywnie wziąć udział w proponowanych przez organizatorów zabawach, czekało wiele atrakcji. Część artystyczną rozpoczęło krótkie przedstawienie o tematyce profilaktycznej, przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Skawinie. Po nim mogliśmy podziwiać występy wokalne oraz taneczne dzieci i młodzieży:

 • Grupa tańca nowoczesnego „Afirmacja” – uczniowie Gimnazjum nr 1
 • Wokalistka Aleksandra Kozik – Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1
 • Dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 4 – taniec i śpiew
 • Patrycja Maj i Mateusz Kunda – taniec towarzyski
 • Julita Bartman i Szymon Kunda – taniec towarzyski
 • Małgorzata Zgrzywa – śpiew

Poza występami dzieci i młodzieży odbyły się widowiskowe pokazy: lekcja salsy kubańskiej oraz pokaz ZUMBA w wykonaniu szkoły tańca LA FUSION ART, pokaz TAEKWONDO zaprezentowany przez Krakowskie Centrum Taekwondo, a także energetyczny pokaz fitness autorstwa zespołu z Gimnazjum nr 1. Szczególną atrakcją popołudnia były działania artystyczne grupy PRÓG z Wadowic. Animatorzy w bajecznie kolorowych przebraniach zabawiali uczestników pokazem baniek mydlanych, chodzeniem na szczudłach, malowaniem twarzy a najwięcej radości naszym milusińskim sprawili animacją z chustą. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz fitness, wyzwalając pozytywne emocje i salwy śmiechu. Uczestnicy mogli również wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez stowarzyszenie sportowe „SKIMKA” – SKY AGE oraz zajęciach na rolkach. Dorośli mieszkańcy Gminy mogli zapoznać się z ofertą i działalnością Centrum Wspierania Rodziny, w specjalnie przygotowanym na tą okazję stoisku promocyjnym.

Konkurencje sportowe rozpoczął „bieg krasnali”, dzieci do czterech lat oraz od czterech do siedmiu lat. Walka okazała się niezwykle ambitna i zaciekła. Następnie wystartowały kolejne grupy wiekowe. Wyniki biegów oraz pozostałych konkurencji zamieszczamy poniżej.

Odbyło się również współzawodnictwo rodzin polegające na wykonaniu drużynowo konkurencji sprawnościowych, do których zgłosiło się osiemnaście rodzin. Drużynę stanowiły rodziny składające się z dwojga dzieci i jednej osoby dorosłej. Organizatorzy zaplanowali i zrealizowali wiele konkursów dla dzieci i całych rodzin.

Szczególnym momentem imprezy miał być bieg sztafety honorowej, składającej się z czteroosobowych drużyn jednej profesji czy danego środowiska. Do sztafety zgłosiło się dziesięć zespołów: Urzędu Miasta i Gminy, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej, Radnych Rady Miejskiej w Skawinie, nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Skawinie, pracowników i sympatyków Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, Prawicowego Bloku Samorządowego Skawina, Ratowników wodnych, Banku Zachodniego WBK oraz Miasta Partnerskiego Skawiny – Turcianskich Teplic z Burmistrzem Michałem Sygutem na czele. Samozaparcie, wola walki chęć dobrej zabawy motywowały zawodników do osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Wyniki sztafety honorowej podajemy poniżej.

Oprócz atrakcyjnych nagród za zajęcie czołowych miejsc w każdym współzawodnictwie rozlosowane zostały nagrody specjalne: nagroda (kamera cyfrowa) ufundowana przez pana Burmistrza Miasta i Gminy Skawina dla rodzin, dwie nagrody ufundowane przez dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skawinie, które rozlosowane zostały wśród uczestników biegów i młodzieży w kategorii gimnazjum, wreszcie nagroda specjalna ufundowana firmę PK INWESTOR, którą rozlosowano wśród wszystkich uczestników biegów. Wiele innych nagród, które z pewnością przyniosły radość, zostało rozlosowanych podczas loterii, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy zawodów.

Uwieńczeniem przedsięwzięcia był koncert gwiazdy wieczoru – Jana Wojdaka. Wybór, jakiego dokonaliśmy nie był przypadkiem. Za działalność koncertową na rzecz dzieci a także twórczość im poświęconą, decyzją Międzynarodowej Kapituły nasz gość został Kawalerem Orderu Uśmiechu, a więc osobą szczególnie zasłużoną dla dobra dzieci, które w sobotę u nas miały swoje święto. Jan Wojdak to czołowy muzyk zespołu WAWELE. Liczne grono fanów zespołu zapewne dobrze pamięta lata 1978-1980. Wówczas to Jan Wojdak ze swoją grupą przewodził w plebiscytach przebojów „Lata z Radiem”. Zdystansował innych wykonawców piosenkami „Biały Latawiec”, „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”, „Alalija”. Utwory Jana Wojdaka wygrywały również w plebiscytach „Interstudia” ośmiu europejskich stolic. Śpiewane były na festiwalach w Sopocie i Opolu. Zespół nadal tworzy i koncertuje, gromadząc wokół siebie liczną widownię a w trakcie naszej imprezy wykreował niepowtarzalną, wspaniałą atmosferę.

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia wspomogło wielu społecznie odpowiedzialnych i zaangażowanych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Skawina, Gimnazjum nr 1 w Skawinie, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie wyrazy wdzięczności kierują do zarządów i właścicieli firm:

 • Dar Natury
 • PK INWESTOR
 • Bank Zachodni WBK
 • Bahlsen sp. z o. o
 • Pizzeria Calzone
 • Firma Handlowo – Gastronomiczna GASTRO – PARTNER
 • Polsko Amerykańska firma jubilerska Argent – Pol Zbigniew Gdula
 • Piekarnia Szarlotka w Zelczynie
 • Piekarnia Dom Chleba
 • LA FUSION ART
 • Firma PLASTUŚ Węgrzyniak, Lisowski
 • Cyfra Plus

Dziękujemy również służbom medycznym, policji, straży miejskiej za czuwanie nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Dziękujemy zespołom artystycznym, młodzieży Gimnazjum nr 1 i nauczycielom za udzieloną pomoc od strony organizacyjnej oraz stowarzyszeniu SKIMKA za udzieloną pomoc od strony organizacyjnej.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy, widzowie i kibice dobrze się bawili. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy zwycięstwa nad własną słabością. Wspaniałą zabawą udowodniliśmy, że życie wolne od nałogów może być piękne i ciekawe, a do pełnej radości nie potrzebny jest alkohol. Dziękując za wspólnie spędzony czas wyrażamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku.

WYNIKI ZAWODÓW – TUTAJ

Źródło: PA/CWR/Gim.Nr 1

Fot. Ewa Szczepanik, Magdalena Turkawska, Małgorzata Kopeć, Sławomir Gruca

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Małgorzata Kopeć | wtorek, 29 maja 2012, 08:30
drukuj