Aktualności

Zakończyła się kolejna edycja grupy psychoedukacyjnej

Zakończyła się kolejna edycja grupy psychoedukacyjnej  dla osób uwikłanych w przemoc, organizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w okresie od 30 września do 16 grudnia 2016r.

Mając na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w 2016r. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie kontynuował swoją działalność zapoczątkowaną w 2011 roku, organizując kolejne spotkania grupy psychoedukacyjnej dla osób doznających przemocy w Centrum Wspierania Rodziny. Kontynuacja grupy była odpowiedzią na potrzebę wsparcia i wszechstronnej pomocy kobietom, w szczególności ofiarom przemocy.

Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem złożonym, niejasnym i bardzo tragicznym. Zetknięcie z nią narusza nasze rozumienie świata i nasz system wartości, budzi współczucie, lęk, odrazę, złość, niedowierzanie, poczucie winy, poczucie bezsilności, a z drugiej strony potrzebę działań na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Grupa psychoedukacyjna miała charakter otwarty, a program spotkań adresowany był do osób, które:

  • doświadczały przemocy,
  • aktualnie doświadczają różnych form krzywdzenia ze strony innych, najczęściej członków rodziny (męża, żony, konkubenta, rodziców, rodzeństwa),
  • nadal doświadczają negatywnych konsekwencji (psychicznych, fizycznych, społecznych i ekonomicznych) bycia w związku z partnerem albo członkiem rodziny nadużywającym lub uzależnionym od alkoholu lub też innych substancji psychoaktywnych,
  • kobiet z niską samooceną, nienawidzących swojego ciała.

Spotkania psychoedukacyjne zakładały następujące cele:

  • zdobyć wiedzę, czym jest zjawisko przemocy w rodzinie (cykl i fazy przemocy),
  • zdobyć wiedzę o sposobach radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
  • zmienić stereotypowe myślenie na temat zjawiska przemocy dotyczące rodziny, roli kobiety i mężczyzny (obalanie mitów),
  • poznać mechanizmy stosowania przemocy (dlaczego ludzie stosują przemoc),
  • dowiedzieć się, że przemoc jest przestępstwem ściganym przez prawo (art.207 kk) i można się przed nią skutecznie bronić, zdobyć informację o aspektach prawnych zjawiska przemocy domowej, poznać swoje prawa,
  • wzmocnić więzi społeczne, nawiązać kontakty z osobami o podobnych trudnościach jak również z tymi, którzy nauczyli się żyć „bez przemocy”,
  • zbudowanie na nowo relacji z dzieckiem wzrastającym w rodzinie dysfunkcyjnej,
  • zdobycie umiejętności funkcjonowania w związku po doznanych urazach,
  • odbudować poczucie własnej kobiecości/męskości,
  • zainwestować w siebie i swój rozwój,
  • znaleźć własne zasoby kobiecości/męskości poprzez analizę zachowań,
  • nauczyć się stawiania granic i skutecznej asertywności,
  • pracę nad własnymi emocjami.

Przedsięwzięcie obejmowało czternaście, trzy godzinnych spotkań, w których brało udział średnio 10 uczestniczek. Zajęcia grupy psychoedukacyjnej odbywały się cyklicznie, co tydzień.  Uczestniczkami były kobiety z różnych środowisk o różnym statusie społecznym i w różnym wieku.

W czasie  spotkań uczestniczki aktywnie uczyły się skutecznych strategii radzenia sobie z konsekwencjami doświadczonej oraz doświadczanej na bieżąco przemocy, uzależnienia partnera oraz nabywały umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Każda z osób miała możliwość indywidualnego kontaktu z prowadzącą grupę (również mailowego, telefonicznego). Zorganizowano również spotkanie z mężczyznami z grupy AA gdzie analizowano objawy i mechanizmy uzależnienia od alkoholu oraz stosowania przemocy względem kobiet i dzieci. Odbyły się również indywidualne konsultacje z uczestnikami grupy, na których omówiono wiele obszarów konsekwencji zdrowotnych i psychologicznych, które wpłynęły na obniżenie poczucia własnej wartości, stanie się bardziej lękliwym oraz poczucie zawstydzenia.

Grupa psychoedukacyjna miała szerokie oddziaływanie profilaktyczno-edukacyjne nie tylko na uczestniczki, ale przede wszystkim na cały system rodzinny. Mimo ograniczonej ilości spotkań można było zauważyć proces zmian jaki zachodził w myśleniu i działaniu kobiet, poprzez odbudowanie poczucia własnej wartości znalazły zasoby kobiecości. Przepracowały naukę stawiania granic oraz mówienia o swoich ukrytych potrzebach związanych ze sferą seksualną.  Klientki były zadowolone z formy prowadzenia spotkań różnymi metodami pracy (prezentacja multimedialna, warsztaty, testy, kwestionariusze, dyskusja, analiza zachowań, zadania domowe).

Dzięki programowi wiele kobiet rozpoczęło kolejny, bardziej świadomy etap swojego życia i jak wynika z ewaluacji końcowej niewątpliwie lepszy. W trakcie spotkań poznawały swoje zachowania oraz wypracowały nowe skuteczniejsze i przynoszące więcej satysfakcji zachowania co spowodowało wzmocnienie ich wiary w możliwości zmiany swojego dotychczasowego życia. Więzi emocjonalne pomiędzy ofiarą a sprawcą często należą do najsilniejszych. Ofiary czuły się związane poczuciem lojalności z osobami krzywdzącymi je. Uwikłane były w paradoksalne zależności. Ich życie przypominało labirynt, w którym pełno zakrętów i ślepych zaułków. Uczestniczki spotkań uświadomiły sobie, że winę za doznaną przemoc ponosi wyłącznie sprawca.

W trakcie spotkań uczestniczki otrzymywały materiały edukacyjne a na zakończenie otrzymały zaświadczenie o ukończeniu grupy psychoedukacyjnej.

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 19 grudnia 2016, 13:18
drukuj