Banner 2

Aktualności

Zaproszenie do udziału w warsztatach „Pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie”

W związku z aktualną sytuacją związaną z wojną na Ukrainie, wielu wolontariuszy i osób prywatnych mobilizuje się do działania i pomagania obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie gminy Skawina. Mieszkańcy podejmują uchodźców w swoich domach lub w bliskich  środowiskach. Ta sytuacja dla niektórych osób może być obciążająca psychologicznie, a jak wiadomo nie możemy dobrze i skutecznie pomagać, jeżeli nie zadbamy o swój własny stan psychiczny. Dlatego, mając na uwadze dobrostan psychiczny i wsparcie emocjonalne osób pomagających uchodźcom, Centrum Wspierania Rodziny organizuje bezpłatne warsztaty psychoedukacyjne dla mieszkańców pt.  „Pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie”.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zapraszają: osoby prywatne goszczące obywateli z Ukrainy w swoich domach, wolontariuszy oraz inne osoby zaangażowane w pomoc obywatelom Ukrainy w swoich środowiskach (np. w remizach, świetlicach).

 • Jak przygotować się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?
 • Jak skuteczniej wspierać uchodźców?
 • Jak lepiej komunikować się z uchodźcami i osobami, które znajdują się w sytuacji kryzysowej?
 • Jak pomagać, dbając jednocześnie o siebie, o swój dobrostan psychiczny?

Na te i inne pytania uzyskają Państwo odpowiedź  w trakcie warsztatów, które zaplanowano na dzień 26 kwietnia 2022 r. w godzinach 17.00 – 19.30.

Szczegóły organizacyjne:

Cele:

 • Edukacja uczestników w zakresie udzielenia wsparcia w sytuacji kryzysowej,
 • Rozwijanie wsparcia społecznego i zasobów, które pozwolą na skuteczniejsze radzenie sobie z problemem przyjmowania uchodźców w swoim środowisku (dom, gmina, sołectwo, wolontariat, etc.),
 • Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi wyzwaniami,
 • Rozwijanie wsparcia emocjonalnego,
 • Identyfikacja i eksploracja uczuć związanych z kryzysem,
 • Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów,
 • Rozwijanie umiejętności interwencji kryzysowej,
 • Podniesienie samooceny przez uzyskanie dostępu do zasobów umożliwiających zadbanie o swoje potrzeby,
 • Poprawa umiejętności komunikacyjnych, sprzyjających rozwiązywaniu problemów.

 Adresaci:

 • mieszkańcy gminy Skawina – osoby prywatne goszczące obywateli Ukrainy w swoich domach,
 • Wolontariusze oraz inne osoby zaangażowane w pomoc obywatelom Ukrainy w swoich środowiskach ( w remizach, świetlicach) 

Termin: 26 kwietnia 2022 r. (wtorek)  godz. 17.00 – 19.30

Miejsce: Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie ul. Ks. J. Popiełuszki 17.

Metody pracy: wykład, praca w grupach, burza mózgów, drama.

Zagadnienia poruszane w trakcie spotkania szkoleniowego: definicja kryzysu, typy wydarzeń kryzysowych, rozpoznawanie symptomów kryzysu, skuteczne techniki komunikacyjne pomocne z radzeniem sobie z trudnymi emocjami i osobami, przeżywającymi trudności (aktywne słuchanie, parafraza, klaryfikacja, odzwierciedlenie, normalizacja, pozytywne wzmocnienie), ćwiczenia praktyczne w zastosowaniu technik komunikacyjnych, stawianie granic, dbanie o siebie oraz własną higienę psychiczną.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu przyjmowane są telefonicznie pod nr tel. 12 276 34 10 od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 w terminie do dnia 22 kwietnia 2022 r. Z uwagi na formę warsztatową spotkania liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku dużego zainteresowania tą formą wsparcia zostanie uruchomiona kolejna edycja spotkania.  Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach.

 

Wsparcie psychologiczne w CWR:

Centrum Wspierania Rodziny przypomina o dostępnym, bezpłatnym wsparciu psychologicznym dla mieszkanek i mieszkańców gminy Skawina. Już nie tylko epidemia, związane z nią poczucie izolacji i wewnętrzne rozterki, wywołują napięcia. Tragedia na Ukrainie potęguje emocjonalne problemy.

Jeśli obecna sytuacja jest dla Ciebie zbyt trudna? Nie radzisz sobie z emocjami? Sytuacja związana z wojną na Ukrainie wywołuje u Ciebie frustracje, lęki i ogromny stres? Skontaktuj się z psychologami Centrum Wspierania Rodziny! W każdej takiej sytuacji bezpłatną pomocą psychologiczną oferują specjaliści CWR. 

Harmonogram psychologów: TUTAJ. 

 

Ponadto w Centrum Wspierania Rodziny, uruchomione zostało wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim dla obywateli Ukrainy – Harmonogram dyżurów TUTAJ.

 

Rejestracja do specjalistów bezpośrednio w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie przy ul. Ks. J. Popiełuszki 17 lub pod numerem telefonu 12 276 34 10 w godz. od 8.00 do 20.00. www.cwr-skawina.pl

 

Małgorzata Kopeć | wtorek, 19 kwietnia 2022, 11:28
drukuj