Aktualności

Nabór do udziału w zajęciach „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością

Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, zaprasza rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością do wzięcia udziału w warsztatach psychoedukacyjnych w ramach Programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” .

Jak budować głębsze i cieplejsze relacje z dziećmi, doskonalić sztukę dialogu i kształtować  w swojej rodzinie więzi oparte na wzajemnym szacunku, równocześnie zmagając się z wychowywaniem dziecka/dzieci z niepełnosprawnością? Jeśli próbowaliście lub próbujecie znaleźć odpowiedź na te pytania, dobrym miejscem i czasem na refleksję mogą być zajęcia „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”, których 1 edycja dedykowana jest dla rodziców, opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. 

To propozycja rozwoju umiejętności lepszego porozumiewania się, czas na refleksję nad własną postawą wychowawczą, a także wymiana doświadczeń z osobami borykającymi się z podobnymi problemami. To uczenie się konstruktywnego wyznaczania i przestrzegania granic, rozpoznawania i wyrażania uczuć. To również prowadzenie dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. To w końcu wzajemne udzielanie sobie wsparcia w grupie rodziców/opiekunów dzieci z niepełnosprawnością.

Główne motto „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”: WYCHOWYWAĆ TO KOCHAĆ I WYMAGAĆ.

Program „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” (jeden; zarówno dla rodziców dzieci neurotypowych jak i rodziców dzieci z niepełnosprawnością) bazuje głównie na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish m.in. pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” oraz Thomasa Gordona „Wychowanie bez porażek”. Autorkami polskiej wersji są Joanna Sakowska oraz Zofia Śpiewak.

Dostosowując odpowiedzi do potrzeb dziecka z niepełnosprawnością, w czasie praktycznych zajęć warsztatowych postaramy się m. in. odpowiedzieć na pytania:

  • uczucia – czy można wszystkie akceptować?
  • granice i wymagania – dlaczego warto je stawiać?
  • współpraca z dzieckiem – jak do niej zachęcać?
  • samodzielność dziecka – jak ją wspierać?
  • kary – czy warto je stosować?
  • jak chwalić dziecko, by wzmocnić jego poczucie wartości?
  • jak uwalniać dziecko od grania ról i niekorzystnego etykietowania?
  • jak konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty w rodzinie?

Miejsce realizacji: Centrum Wspierania Rodziny ul. Ks. J. Popiełuszki 17, 32-050 Skawina

Termin i czas realizacji: 31.01.2022 r – 4.04.2022 r.- 10 spotkań w poniedziałki w godz. 17:00 – 20:00.

Liczba miejsc: do 12 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszenia).

 

Zapisy przyjmowane są w Centrum Wspierania Rodziny

Ks. J. Popiełuszki 17, 32-050 Skawina

lub telefonicznie pod nr tel. 12 276 34 10

 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00

 Udział w warsztatach jest bezpłatny

Program adresowany jest do mieszkańców gminy Skawina. Koszty realizacji projektu pokrywa Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w ramach Gminnego Programu PiRPAiPN

 

WYCHOWYWAĆ TO KOCHAĆ I WYMAGAĆ Drodzy Rodzice, Opiekunowie! Jeśli pragniecie nawiązywać głębsze i cieplejsze relacje z własnymi dziećmi, doskonalić sztuk dialogu i kształtować w swojej rodzinie więzi oparte na wzajemnym szacunku, równocześnie zmagając się z wychowaniem dziecka/dzieci z niepełnosprawnością to zapraszamy Was na warsztaty psychologiczne. „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców dzieci z niepełnosprawnością”. W czasie praktycznych zajęć warsztatowych postaramy się m. in. odpowiedzieć na pytania: • uczucia – czy można wszystkie akceptować? • granice i wymagania – dlaczego warto je stawiać? • współpraca z dzieckiem – jak do niej zachęcać? • samodzielność dziecka – jak ją wspierać? • kary – czy warto je stosować? • jak chwalić dziecko, by wzmocnić jego poczucie wartości? • jak uwalniać dziecko od grania ról i niekorzystnego etykietowania? • jak konstruktywnie rozwiązywać problemy i konflikty w rodzinie? Szczegółowe informacje oraz zapisy: Centrum Wspierania Rodziny Ks. J. Popiełuszki 17, 32-050 Skawina nr telefonu 12 276 34 10 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00 Udział w warsztatach jest bezpłatny. Program finansowany jest ze środków gminy Skawina w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomanii

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 10 stycznia 2022, 17:50
drukuj