Aktualności

Szkolenie „Dopalacze – profilaktyka, interwencja, działanie”

Mając na celu podnoszenie świadomości zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym środków zastępczych zwanych „dopalaczami” w dniach 12 i 13 października 2016r. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie zorganizował dwie edycje bezpłatnych szkoleń nt. „Dopalacze – profilaktyka, interwencja, działanie” będących elementem Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2016.

W szkoleniach wzięło udział 45 osób, w tym: Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, przedstawiciele Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie, Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie, Straży Miejskiej w Skawinie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Wspierania Rodziny, placówek oświatowych funkcjonujących na terenie gminy Skawina  oraz Stowarzyszenia Altruistów z Pozowic.

Warsztaty, które odbyły się w Centrum Wspierania Rodziny poprowadziła Katarzyna Kudyba – pedagog profilaktyk, wychowawca z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Prowadząca grupę edukacyjną w Interwencyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej dla Chłopców w Krakowie ukierunkowaną na przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy. W swojej pracy ma bezpośredni kontakt z osobami po zażyciu dopalaczy jak i ich rodzicami.

Trenerka w trakcie warsztatów zaprezentowała specyfikę funkcjonowania „rynku dopalaczowego i narkotykowego”. Zostały opisane najpopularniejsze substancje psychoaktywne zidentyfikowane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w produktach „dopalaczy” w latach 2013/14.  Uczestnicy poznali dane statystyczne w obszarze nadzoru nad środkami zastępczymi. W trakcie zajęć kładziony był nacisk na rozpoznawanie objawów  i zachowań osoby przyjmującej środki psychoaktywne. Substancje zostały podzielone ze względu na sposób ich działania oraz zachowania, które wywołują i na które należy zwrócić uwagę w relacji z drugą osobą będącą pod wpływem środka psychoaktywnego. Warsztaty oparte były na analizie  przypadków wraz z doborem skutecznej strategii pomocowej, zasadach pierwszego kontaktu z osoba przyjmującą dopalacze.

Szkolenie miało formę pokazu multimedialnego oraz praktycznego przedstawienia materiałów, co było dodatkowym walorem i wzmocniło przekaz.

Wyrażamy nadzieję, że szkolenie wzbogaciły  wiedzę i rozwinęły praktyczne kompetencje potrzebne w sytuacji kryzysowej, jaką jest sięganie po środki psychoaktywne przez dzieci i młodzież.

Małgorzata Kopeć | piątek, 14 października 2016, 14:10
drukuj