Aktualności

„Archipelag Skarbów” w Gimnazjum nr 1 w Skawinie

W dniach 11 i 12 maja 2017r. w Gimnazjum Nr 1 w Skawinie we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie przeprowadzono „Archipelag skarbów”. Program realizowany był przez trenerów Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld w Krakowie i brało w nim udział uczniowie 5 klas drugich  (ok.185 uczniów).

„Archipelag Skarbów”  jest programem profilaktycznym w całości opartym na modelu profilaktyki zintegrowanej. Zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej cele programu obejmują bardzo szerokie spektrum i obejmują takie obszary tematyczne jak: profilaktyka korzystania z substancji psychoaktywnych, wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność, profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych, profilaktyka HIV/AIDS, profilaktyka przemocy i inne cele i efekty ogólnoprofilaktyczne.

Archipelag Skarbów łączy w sobie trzy najważniejsze cechy dobrej profilaktyki:

  • wspiera rodziców i wychowawców w przekazywaniu młodzieży świata wartości,
  • jest atrakcyjny dla młodzieży,
  • należy do nielicznej grupy programów skutecznych (co zostało udowodnione w badaniach naukowych [Grzelak, 2009]).

Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).

Celem kompleksowego programu było wzbudzenie motywacji do pracy nad własnym rozwojem w sferze budowania dojrzałych więzi, poszerzanie wiedzy młodzieży na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową i skutecznych metod zapobiegania im, wzmacnianie więzi z rodzicami, nauczycielami, identyfikacja z własnym systemem wartości.

Program „Archipelag Skarbów” prowadził kilku osobowy zespół certyfikowanych realizatorów, który opowiadał o relacjach dwojga ludzi, seksualności, systemie wartości, pasjach i innych ważnych rzeczach.

Program przekazywał młodzieży wartości zdrowego i mądrego stylu życia, zachęcał do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii. Pokazywał uczniom ich ogromny, pozytywny potencjał oraz zachęcał do budowania relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów, w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych marzeń i pasji.

Zajęcia prowadzone w formie warsztatów, spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, były cenną pomocą w uświadamianiu młodzieży jak ważny jest własny wybór w prezentowaniu pozytywnych wzorców postępowania oraz w uczeniu jak radzić sobie z trudnościami osobistymi i presją grupy.

Wyrażamy nadzieję, że był on wzbogacającym doświadczeniem dla wszystkich jego uczestników a także, że wsparł realizowany przez szkołę program wychowawczy i Szkolny Program Profilaktyki.

Małgorzata Kopeć | czwartek, 18 maja 2017, 14:14
drukuj