Aktualności

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie ….

W dniach 4, 8, 10, 11 i 15 kwietnia br. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny i Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Skawinie zorganizowały warsztaty profilaktyczne dla ok. 1500 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-II gimnazjów z terenu Gminy Skawina, podejmujące problematykę profilaktyki uzależnień, zwłaszcza zaś konsekwencji i radzenia sobie z prześladowaniem w szkole oraz zjawiskiem cyberprzemocy.

 

Zajęcia, które – dzięki ogromnej życzliwości Dyrektora Centrum Kultury i Sportu – Pana Janusza Bysiny – odbywały się w Kinie „Piast” w Skawinie składały się z projekcji profilaktycznego filmu fabularnego, zrealizowanego przez uczniów klasy VIa i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie pod kierunkiem psychologa szkolnego – p. Anety Baranowskiej, pedagoga szkolnego – p. Małgorzaty Zawartki oraz reżysera filmowego – Filipa Spólnika z omówieniem i dyskusją, podejmującą poruszaną problematykę.

Program spotkania warsztatowego przywoływał złożoną i niezwykle drażliwą kwestię prześladowania oraz cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnie wykorzystywał media i sztukę filmową w profilaktyce. Cele projektu zostały szczegółowo określone i przedyskutowane podczas wcześniejszego spotkania pedagogów i psychologów szkolnych, zorganizowanego w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie:

  • profilaktyka uzależnień od Internetu i używek wśród dzieci i młodzieży,
  • poruszenie problematyki prześladowania w szkole oraz cyberprzemocy, charakteryzowanej z perspektywy dzieci,
  • uświadomienie widzom negatywnych konsekwencji braku akceptacji przez grupę rówieśniczą,
  • pokazanie możliwych rozwiązań problemu prześladowania i cyberprzemocy,
  • uświadomienie dzieciom ich wpływu na kreowanie rzeczywistości,
  • poruszenie problemu relacji dzieci z rodzicami,
  • stworzenie przestrzeni do rozmowy wokół odpowiedzialności za swoje postępowanie i przewidywania konsekwencji przez młodych ludzi,
  • promowanie edukacji medialnej oraz wykorzystania filmu w pracy z dziećmi i młodzieżą,
  • promowanie działalności profilaktycznej Miasta i Gminy Skawina,
  • promowanie Miasta i Gminy Skawina jako miejsca sprzyjającego rozwojowi dzieci i młodzieży i wykorzystującego nowatorskie techniki psychoedukacyjne i profilaktyczne.

Realizacja projektu wiązała się z projekcją w pełni autorskiego filmu „Klasa”, omówieniem problematyki poruszanej w filmie oraz dyskusji na temat aktywnego poszukiwania przyczyn, konsekwencji i nowych rozwiązań problemu prześladowania i cyberprzemocy przez uczestników projekcji.

Przedsięwzięcie obejmowało również krótką prelekcję Anety Baranowskiej – psychologa oraz Filipa Spólnika – reżysera na temat wykorzystania mediów w pracy z dziećmi. Niezwykle ważnym aspektem warsztatów była dyskusja kierowana przez autorów filmu, prowadzona z dziećmi i młodzieżą – uczestnikami zajęć.

Szkoły biorące udział w warsztatach otrzymały film profilaktyczny „Klasa” oraz materiały informacyjne dla pedagogów szkolnych i wychowawców, umożliwiające poprowadzenie zajęć z poszczególnymi grupami klasowymi, uwzględniając specyfikę środowiska wychowanków.

Organizatorzy projektu serdecznie dziękują Panu Januszowi Bysinie – Dyrektorowi Centrum Kultury w Skawinie za wsparcie organizacyjne przedsięwzięcia.

 

 

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 12:31
drukuj