Aktualności

Konferencja „Bajko i biblioterapia w pracy wychowawczej i kształtowaniu kompetencji językowej dziecka”

17 maja 2016r. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Skawinie, Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Skawinie oraz Gimnazjum nr 1 zorganizowała na konferencję „Bajko i biblioterapia w pracy wychowawczej i kształtowaniu kompetencji językowej dziecka”. Pierwsze wystąpienie dotyczyło zagadnień czytania książek w polu magnetycznym, a doniesienia z najnowszych badań z wykorzystaniem fMRI zaprezentowała mgr Agnieszka Dubikowska ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie.

Kolejne wystąpienie poświęcone zostało roli słowa czytanego w nabywaniu kompetencji językowej u dzieci w wieku przedszkolnym, temat omówiły mgr Urszula Stopińska, mgr Barbara Kowal ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie.

Po przerwie odbyły się warsztaty  „Bajko- i biblioterapia w pracy z dziećmi agresywnymi”  prowadzone przez dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie oraz  „Wspieranie rozwoju mowy u dzieci z trudnościami językowymi w wieku przedszkolnym. Rodzaje zaburzeń i propozycje ćwiczeń”  prowadzone przez mgr Annę Szajnowską i mgr Marię Paluch-Arciszewską ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skawinie i  „Arteterapia jako technika wspomagająca pracę z grupą wychowawczą”  prowadzone przez mgr Gabrielę Bednarską z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podczas konferencji odbyła się również promocja opowiadań profilaktycznych  „Nastolatkiem być…”  wydanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie i Bibliotekę Pedagogiczną. W swoim wystąpieniu Małgorzata Kopeć Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii nadmieniła, że Urząd Miasta i Gminy w Skawinie współpracuje z Biblioteką Pedagogiczną w Skawinie w zakresie publikacji bajek terapeutycznych od 2011 roku. W ramach współpracy dotychczas ukazały się następujące publikacje:  „Bajkowa niania. Bajki pomagajki dla najmłodszych”,  „Magiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci”  oraz audiobook  „Bajkowe sposoby na dziecięce słabostki. Bajki pomagajki dla dzieci młodszych i starszych”. Zwróciła uwagę, że działania te stanowią ważny element działań gminy Skawina w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i towarzyszą dorocznej akcji Skawińskie Dni Profilaktyki „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”. Złożyła również podziękowania autorkom opowiadań za ich udostępnienie i możliwość publikacji oraz Pani Dyrektor Krystynie Droździewicz za współpracę przy wydaniu publikacji.

Konferencja licznie zgromadziła nauczycieli przedszkoli, nauczania początkowego, psychologów, pedagogów i bibliotekarzy.

Fot. Agnieszka Bartnicka

Galeria zdjęć 

Małgorzata Kopeć | wtorek, 7 czerwca 2016, 15:08
drukuj