Aktualności

Projekt „Bezpieczna i przyjazna szkoła” w Gminie Skawina

Gmina Skawina w ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” uzyskała dofinansowanie w kwocie 34 630 zł na realizację zadania zatytułowanego „Bezpieczna i przyjazna szkoła w Gminie Skawina”. Dotacja stanowi prawie 90% kosztów realizacji zadania.

Autorami projektu są Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Skawinie oraz Zespół ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta i Gminy Skawina. W ramach zadania publicznego do 15 grudnia br. we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach Gminy Skawina – we współpracy z pedagogami szkolnymi i doświadczonymi specjalistami – zostaną zrealizowane:

  • warsztaty z uczniami dotyczące przemocy w szczególności cyberprzemocy,
  • spotkania z rodzicami włączające ich do procesu interwencji profilaktycznej, dotyczącej przemocy w szczególności cyberprzemocy,
  • zajęcia z nauczycielami z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy rówieśniczej w szczególności w postaci cyberprzemocy.

W grudniu planuje się także organizację konferencji dla kadry szkół, pozwalającej na jeszcze bardziej efektywną koordynację procesu interwencji na różnym etapie edukacji w gminie Skawina.

Dodatkowo w ramach zadania zostaną opracowane i zakupione materiały szkoleniowe oraz dydaktyczne dla nauczycieli, którzy będą wykorzystywać je do realizacji zajęć w kolejnych lata Jednym z efektów przeprowadzonych w oparciu o autorski program zajęć, będzie wypracowanie reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci przez dzieci oraz zasad reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.

Cel główny zadania określono następująco: Zapobieganie problemom i zachowaniom problemowych dzieci i młodzieży, wynikających ze zjawiska cyberprzemocy na terenie gminy Skawina, poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli jako równorzędnych partnerów w procesie wychowania i działaniach profilaktyki tj.:

  • wyposażenie uczestników zajęć (nauczycieli, rodziców i uczniów) w wiedzę i osobiste kompetencje, ułatwiające aktywne korzystanie z przestrzeni wirtualnej oraz reagowanie w sytuacji kryzysu spowodowanego przemocą rówieśniczą, a także reagowania w sytuacjach kryzysowych;
  • wzbudzenie motywacji i zainspirowanie uczestników zajęć, aby aktywniej kształtowali indywidualną wizję przyszłości edukacyjnej, opartą na permanentnej edukacji i elastyczności preferencji korzystania z mediów cyfrowych oraz komunikacji opartej na relacjach wolnych od zachowań przemocowych;
  • wyposażenie w rodziców i nauczycieli w kompetencje potrzebne do identyfikacji zagrożenia związanego z przemocą rówieśniczą, cyberprzemocą oraz w umiejętności związane z radzeniem sobie w takich sytuacjach.

Do realizacji zadania zostaną również zaangażowani partnerzy, którzy będą uczestniczyć w działaniach edukacyjnych i pełnić rolę doradczą, konsultacyjną: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, Komisariat Policji w Skawinie, Straż Miejska w Skawinie, 77 Drużyna Harcerska „Biedronka” im. AK z Krzęcina. Zaangażowanie ww. podmiotów stanowi wartość dodaną zadania, gdyż działania pomocy będą skoordynowane i spójne, a także pomogą w przyszłości na efektywniejszą pomoc ofiarom przemocy.

Koordynatorem projektu jest Małgorzata Czerniawska ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie.

 

Źródło: SPPP w Skawinie

Małgorzata Kopeć | wtorek, 10 listopada 2015, 10:50
drukuj