Aktualności

Światowy Dzień Walki z AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988r. w dniu 1 grudnia obchodzony jest „Światowy Dzień Walki z AIDS”. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.

W skali globalnej, epidemia HIV ustabilizowała się, choć obserwuje się bardzo wysoki poziom nowych zakażeń HIV i zgonów z powodu AIDS. Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS wg badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny od początku epidemii HIV i AIDS (od 1985r.) w Polsce do 31 lipca 2012r., łącznie stwierdzono 15 829 zakażonych HIV. Co najmniej 5 920 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 2 783 zachorowań na AIDS, 1 170 chorych zmarło.

W naszym kraju, statystycznie każdego dnia 2 osoby dowiadują się o fakcie zakażenia HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę.

1 grudnia i związane z nim obchody Światowego Dnia AIDS to ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS, oraz stanowi pierwszy krok na drodze upowszechniania problematyki HIV i AIDS. Więcej na temat czerwonej kokardki i jej historii poniżej.

Poradnia Internetowa HIV/AIDS

Szukasz odpowiedzi na trudne pytania związane z HIV/AIDS? Potrzebujesz informacji? Pomogą Ci i odpowiedzą na każde Twoje pytanie specjaliści Poradni Internetowej HIV/AIDS utworzonej przez Krajowe Centrum ds. AIDS Agendę Ministra Zdrowia. Link do Poradni TUTAJ.

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny

Informujemy, że najbliższy Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny, gdzie można wykonać bezpłatnie i anonimowo test na obecność wirusa HIV, znajduje się przy NZOZ „Diagnostyka”

ul. Olszańska 5, II piętro, pokój 216 B

31-513 Kraków

tel. brak

godziny pracy: środa 12.00 – 17.00

kontakt mailowy: pkdkrakow@gmail.com

Punkt prowadzony jest przez Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” przy współpracy z Fundacją „Akademia Nowoczesnej Diagnostyki”.

 

Ponadto na stronie Krajowe Centrum ds. AIDS znajduje się wykaz punktów konsultacyjno-diagnostycznych wykonujących badania w kierunku obecności wirusa HIV. – wykaz TUTAJ

 

Ogólnopolski Anonimowy Telefon Zaufania HIV/AIDS pod numerami

22 692 82 26 oraz 801 888 448.

 

Czerwona Kokarda i krótka jej historia

„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności, walkę i miłość.

Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol – czerwona wstążeczka – został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Początkowo niewiele osób rozumiało znaczenie symbolu. Większość nie wiedziała, że ma on jakikolwiek związek z AIDS. Sens wyjaśniono dopiero podczas wręczania nagród telewizyjnych. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się aż tak popularny i będzie tak wiele znaczył dla ludzi zakażonych i chorych oraz ich bliskich.

W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS.

Wyróżnienie „Czerwoną Kokardką” otrzymują osoby lub instytucje, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.

 

Małgorzata Kopeć | sobota, 30 listopada 2013, 18:04
drukuj