Aktualności

Szkolenia Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Aby skutecznie pomagać rodzinom, w których dochodzi do przemocy niezbędna jest współpraca różnych służb i instytucji na terenie Gminy Skawina w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie, który swoją pomocą i wsparciem obejmuje  potrzebujące rodziny. Mając na celu doskonalenie kompetencji członków lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, czyli przedstawicieli tych służb i instytucji, które w naszym środowisku lokalnym zajmują się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie w październiku br. Urząd Miasta i Gminy w  Skawinie poprzez Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skawinie  zorganizował w Centrum Wspierania Rodziny cykl szkoleń z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

I tak, w dniach 3 i 4 października br. zrealizowano szkolenia na temat „Aspektów prawnych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, które prowadziła Pani Agnieszka Olszewska – prawnik, mediator rodzinny, pracownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” oraz Fundacji „Aktywizacja”, współpracownik Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Certyfikowany Specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

Podczas spotkań, w których wzięły udział 23 osoby, omówiona została tematyka związana z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz aktami wykonawczymi, zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także karnego, przestępstwa związane ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, nakazy opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania, obowiązek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, odpowiedzialności służb i konsekwencji za niepodejmowanie działań w sytuacji przemocy w rodzinie.

Z kolei w dniach  26 i 27 października br. zorganizowano 2 edycje szkolenia w zakresie praktycznego stosowania i wykorzystania procedury „Niebieskie Karty” w sytuacjach zagrożenia wystąpieniem przemocy w rodzinie. Celem spotkań, w których wzięło udział 26 osób było podniesienie skuteczności działań w pracy z  konkretnymi rodzinami oraz jakości współpracy członków grup roboczych w ramach procedury „Niebieska Karta”.

Zagadnienia poruszane w trakcie szkolenia: umiejętność diagnozowania i oszacowania zagrożenia w przypadkach przemocy  w rodzinie, praca z trudnym klientem, źródła zasobów czy trudności w kontakcie z osobami doznającymi i stosującymi przemoc, podtrzymywanie motywacji do pracy z trudnym klientem i umiejętności dbania  o siebie  w relacji, wsparcie superwizyjne, umiejętności potrzebne podczas kontaktów indywidualnych z osobami stosującymi przemoc i osobami doświadczającymi  przemocy.

Spotkania prowadziła Renata Durda Kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar Przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia PTTP, certyfikowana superwizora w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowana specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie PARPA, redaktorka naczelna dwumiesięcznika „Niebieska Linia’, Członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Społeczna Doradczyni Rzecznika Praw dziecka.

Wyrażamy nadzieję, że przygotowany cykl szkoleń podniesie jakość usług kierowanych do rodzin dotkniętych przemocą w rodzinie oraz wzmocni współpracę pomiędzy służbami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy w Gminie Skawina.

 

Zadanie sfinansowano ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2017.

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 30 października 2017, 15:24
drukuj