Aktualności

Udział uczniów w programie profilaktycznym „Bezpieczne Dziecko”

W ramach programu profilaktycznego „Bezpieczne Dziecko” realizowanego od września do października 2015r. uczniowie z wszystkich Placówek Oświatowych Gminy Skawina wzięli  udział  w spotkaniach w Miasteczku Komunikacyjnym oraz w zajęciach edukacyjnych w szkołach prowadzonych przez pracownika  Straży Miejskiej Bogusławę Wyrobę – dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach.

Na spotkaniach tych poruszono wiele tematów związanych z zagrożeniami,  jakie dzieci mogą napotkać na drodze. Podczas omawiania zagrożeń zwracano szczególną uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszego podczas uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zagrożenia jakie mogą spowodować nieodpowiedzialni kierowcy. Uczniowie jako najczęstszą przyczynę utraty panowania nad pojazdem przez kierowcę wskazywali alkohol, narkotyki oraz inne środki, w tym silne leki. Jako sposób na zminimalizowanie liczby wypadków i uniknięcia nieszczęśliwych zdarzeń na drodze uczniowie wskazywali  konieczność posiadania elementów odblaskowych.

Podczas zajęć omówiono sposób działania elementów odblaskowych i przypomniano dzieciom, iż w świetle obowiązujących przepisów nie tylko one mają nosić elementy odblaskowe, ale także osoby dorosłe. Elementy odblaskowe noszone na odzieży zewnętrznej odbijają światło nadjeżdżającego pojazdu, co powoduje, że kierowca ma możliwość zauważenia pieszego około 150 m przed pojazdem i podjęcia stosownych działań. Bez elementów odblaskowych widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego pieszy zauważany jest przez kierowcę około 30 m przed pojazdem, a przy zmniejszonej przejrzystości powietrza i szybko zmieniających się warunkach pogodowych dystans ulega skróceniu nie pozostawiając możliwości podjęcia stosownych działań przez kierowcę i uniknięcia niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Wiek szkolny jest tym okresem rozwojowym, w którym dzieci zdobywają podstawy wiedzy mające istotne znaczenie dla dalszego ich funkcjonowania nie tylko w roli ucznia, ale i w dalszym życiu. Dzieci rozwijają umiejętności współdziałania w grupie, zaspokajanie własnych potrzeb, pełnienia ról społecznych, czyli tego wszystkiego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w szerszej społeczności. Młody człowiek poddawany jest intensywnemu oddziaływaniu ze strony środowiska, wchodzi w różnorodne kontakty interpersonalne i podejmuje własną aktywność w pokonywaniu trudności. Myślenie dzieci w wieku szkolnym ma charakter konkretny i najczęściej opierane jest na ich własnym doświadczeniu kontynuując pewne czynności.

Dzięki nabytym prostym połączeniom logicznym dzieci uczą się przewidywać skutki własnego działania, a rodzice/opiekunowie, nauczyciele, a nawet rówieśnicy mają za zadanie wspomaganie i stymulowanie procesu uczenia się. Rozwój dziecka i jego samodzielność stawia przed dorosłymi  wciąż nowe wymagania i konieczność wyposażania go w umiejętność przewidywania niebezpieczeństw i zagrożeń, unikania ich, a jeśli zaistnieją – w zdolność radzenia sobie z trudną sytuacją.

Dzięki podjętej współpracy z Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii po zakończonych zajęciach uczniowie klas I-III szkół podstawowych otrzymali elementy odblaskowe w formie opasek.

Program był elementem kampanii profilaktycznej NO PROMIL NO PROBLEM.

CWR_baner_3000x1000mm_NoPromil_v04

Źródło: opracowanie  – mł. insp. Bogusława Wyroba pracownik Straży Miejskiej w Skawinie.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 27 października 2015, 12:35
drukuj