Aktualności

Skawińska jedynka w Szymbarku

W dniu 20 maja 2013r. odbyła się wycieczka do „Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach oraz „Skansenu Wsi Pogórzańskiej” w Szymbarku, w której uczestniczyło 22 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Skawinie. Wyjazd był elementem całorocznego programu socjoterapeutycznego, w którym uczestniczą uczniowie.

Program wycieczki obok zwiedzania „Skansenu Wsi Pogórzańskiej” i „Skamieniałego Miasta” obejmował elementy profilaktyki alternatywnej tj. wdrażanie do aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez przejście szlaku turystycznego i udział w grach i zabawach oraz kształcenie umiejętności współpracy w grupie i przestrzeganie zasad.

W Szymbarku uczniowie z zainteresowaniem oczekiwali na przewodnika, który oprowadził ich po skansenie, gdzie zobaczyli między innymi drewniane chałupy z okolicznych terenów, budynki gospodarcze (obora i stodoła), kurną chałupę, a także przykłady małej architektury wiejskiej. Obok domów prezentujących różny status majątkowy mieszkańców wsi, zwiedzano obiekty funkcjonujące niegdyś jako warsztaty usługowe takie jak: kuźnia, wiatraki do mielenia zboża, olejarnia, chałupa tkacza oraz piec do wypalania naczyń glinianych.

W sąsiedztwie skansenu usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic. Dworek ten można było zobaczyć z zewnątrz, przechodząc trasą prowadzącą do kasztelu, odnowionego w 2010r., który jest cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce. Uczniowie zainteresowani byli wystrojem i historią zamku, opowiadaną przez przewodnika, a największą uwagę, szczególnie chłopców zwróciły zbroje rycerskie i miecze z epoki średniowiecza. Uczniowie mogli dotknąć innych eksponatów, a niektórzy zostali chwilowo zakuci w dyby.

Zwiedzanie „Skamieniałego Miasta”, które jest rezerwatem przyrody nieożywionej, położonym na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic (południowa część województwa małopolskiego). Ponieważ jest to rezerwat geologiczny, główną atrakcją i przedmiotem ochrony są grupy skałek zbudowane z piaskowca ciężkowickiego. Przybrały one fantazyjne kształty, od których pochodzą nazwy (Cyganka, Bóbr, Grzyb i inne). Na przestrzeni wieków prawie dla każdej stworzono oddzielną legendę. Przewodnik zapoznawał również uczniów z różnymi gatunkami roślin i zwierząt, szczególną atrakcję stanowiły sosny wyrastające na szczytach i zboczach wysokich skał.

Po wyjściu ze „Skamieniałego Miasta” rozpoczęto piknik u podnóża rezerwatu, gdzie uczniowie mogli odpocząć oraz zjeść kiełbaskę z grilla i wypić herbatkę. Po poczęstunku i nabraniu sił uczniowie mieli za zadanie pokonać wąskie przejście znajdujące się w jaskini w jednej z największych skał w rezerwacie, zwanej „Grunwaldem”, której nazwa upamiętnia historyczną bitwę.

Dzieci powróciły do domu pełne wrażeń i wspaniałych wspomnień myśląc o kolejnej wycieczce.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 28 maja 2013, 12:19
drukuj