Aktualności

XIV Impreza Zachowaj Trzeźwy Umysł za nami!

W sobotę 20 maja, w Parku Miejskim w Skawinie odbyła się XIV impreza środowiskowa zrealizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją!

Założeniem organizatorów Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Gimnazjum Nr 1 w Skawinie przy współpracy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie było stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, do radosnego bycia razem, bliżej siebie – bliżej dziecka. Przedsięwzięcie to było radosnym elementem Skawińskich Dni Profilaktyki, którym przyświeca motto „Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień”.
Imprezę uroczyście rozpoczęli przedstawiciele organizatorów imprezy: Sekretarz Gminy Skawina Ewa Szczepanik, Małgorzata Kopeć Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, Marek Marzec Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz Urszula Osielczak Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Skawinie i Joanna Józefczyk – Janek – Vice Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Skawinie jednocześnie prowadząca imprezę – życząc wszystkim uczestnikom sukcesu w zawodach i dobrej zabawy.

Wszystkich, którzy zechcieli aktywnie wziąć udział w proponowanych przez organizatorów zabawach czekało wiele atrakcji. W części artystycznej mogliśmy podziwiać występy wokalne oraz taneczne dzieci i młodzieży – uczniów szkół z terenu miasta i gminy, które w ten sposób identyfikowały się z ideą imprezy i budowały wizerunek szkoły aktywnej społecznie i zaangażowanej w życie środowiska lokalnego. Wśród uczniów prezentujących swój dorobek artystyczny znaleźli się:

 • Grupa taneczno – wolkalna ze Szkoły Podstawowej nr 1
 • Grupy taneczne za Szkoły Podstawowej nr 2
 • Wokaliści ze Szkoły podstawowej nr 2:

– Maja Sułdecka,

– Karolina Marzec,

– Kacper Szczurek

 • Pianistka – Beata Kołodziej reprezentantka Szkoły Podstawowej nr 2
 • Uczniowie Szkoły Muzycznej 1 st.:

– Tomasz Kapusta – puzon,

– Weronika Żak – klarnet,

– Konrad Szczyrbak – trąbka

 • Grupa taneczna z Gimnazjum nr 1
 • Igor Frączek – wokalista z Gimnazjum nr 1
 • Nikola Florczyk i Konrad Drożdż ze szkoły tanca Elita
 • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Litwy
 • Pianista – Michał Janek

Poza występami dzieci i młodzieży odbyły się również animacje dla dzieci, zabawy językiem angielskim oraz akcja „Wierny przyjaciel za darmo”.

Konkurencje sportowe rozpoczął „bieg skrzatów” – najmłodszych dzieci w wieku do 6 lat. Walka okazała się niezwykle ambitna i zaciekła. Następnie startowały dzieci i młodzież w swoich kategoriach wiekowych – wyniki biegów w załączniku! W ramach imprezy odbyło się również współzawodnictwo rodzin polegające na wykonaniu drużynowo konkurencji sprawnościowych. Do konkurencji tych zgłosiło się ponad 17 rodzin, składających się z dwojga dzieci i jednej osoby dorosłej. I miejsce zajęła rodzina Państwa Dudziak, II miejsce Rodzina Państwa Ponikiewicz, III miejsce Rodzina Państwa Klimczyk.

W tej części również organizatorzy zaplanowali i zrealizowali również wiele konkursów dla dzieci i całych rodzin. Były to: malowanie twarzy, plenerowy konkurs plastyczny, gra wielkoformatowa „kółko i krzyżyk”.

Sobotnia impreza była okazją do nagrodzenia zwycięzców konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Gimnazjum Nr 1 w Skawinie na pracę plastyczną, który w tym roku odbywał się pod hasłem: „Dobra rodzina – radości przyczyna” adresowanego do uczniów wszystkich przedszkoli i szkół Gminy Skawina. Imprezie towarzyszyła galeryjka nagrodzonych prac przygotowana w specjalnym namiocie obok stoiska Centrum Wspierania Rodziny. Nagrodzono również zwycięzców konkursu multimedialnego „Zdrowie masz tylko jedno” zorganizowanego w Gimnazjum Nr 1 w Skawinie.

Poza licznymi atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów imprezy, dorośli mieszkańcy Gminy mogli zapoznać się z ofertą i działalnością Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, w specjalnie przygotowanym na tą okazję stoisku promocyjnym. Pracownicy Centrum dystrybuowali materiały informacyjne i edukacyjne (broszury, ulotki, informatory i inne) oraz gadżety promujące kampanię „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz „No promil, NO PROBLEM”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się bajki terapeutyczne wydane nakładem Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie.

Szczególnym momentem imprezy był bieg sztafety honorowej, składającej się z czteroosobowych drużyn jednej profesji lub podmiotu środowiska lokalnego. Do sztafety zgłosiły się zespoły:

 1. Radnych Rady Miejskiej w Skawinie
 2. Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie
 3. Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Skawinie
 4. Prawicowego Bloku Samorządowego Skawina
 5. Pracowników i Sympatyków Centrum Wspierania Rodziny
 6. Nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Skawinie
 7. Towarzystwa Przyjaciół Skawiny
 8. Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast
 9. Ochotniczej Straży Pożarnej Skawina II w Korabnikach
 10. „Sztafeta Niebieskiego Misia” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Skawinie
 11. Stowarzyszenie „Równa szansa”
 12. Rodzinny Ogród Działkowy „Podgórki”
 13. Środowiskowy Dom Samopomocy
 14. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „Kruszynki”
 15. Przedszkole ZIPI „Inkluzja”
 16. Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu
 17. Grupa „Dzieci są ważne”
 18. Przedszkole „Parkowe Skrzaty”
 19. Klub Sportowy Optima Skawina

Samozaparcie, wola walki i chęć dobrej zabawy motywowały zawodników do osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Ostatecznie w finale znalazły się 4 drużyny, które po zaciętej walce zdobyły następujące lokaty:

 1. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Skawina
 2. Ochotnicza Straż Pożarna II Korabniki
 3. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
 4. Prawicowy Blok Samorządowy

Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i okolicznościowe medale. Warto zaznaczyć, że wręczono również specjalną statuetkę dla najbardziej walecznej sztafety, która trafiła do zespołu Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kruszynki”.

Aby podkreślić zaangażowanie pozostałych sztafet przyznano również humorystyczne tytuły:

 • Sztafety najbardziej walczącej – Stowarzyszenie „Kruszynki”
 • Sztafety biegnącej najbardziej tanecznym krokiem – Stowarzyszenie Partnerstwa Miast
 • Najwierniejszej sztafety – Towarzystwo Przyjaciół Skawiny
 • Sztafety najpiękniej prezentującej się – Środowiskowy Dom Samopomocy

Oprócz atrakcyjnych nagród za zajęcie czołowych miejsc w każdym współzawodnictwie rozlosowane zostały nagrody specjalne: dwa tablety ufundowane przez Burmistrza – wśród uczestników konkurencji rodzinnych, dwie pary bezprzewodowych słuchawek multimedialnych, ufundowane przez dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skawinie – wśród uczestników biegów i młodzieży,

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia wspomogło wielu społecznie odpowiedzialnych i zaangażowanych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do zarządów i właścicieli firm:

 • Bank Zachodni WBK
 • Lajkonik
 • Studio fryzjerskie JOKI – KOMA, ul. Sikorskiego 13
 • Centrum Helen Doron
 • Pizzeria Calzone
 • Piekarnia Szarlotka w Zelczynie
 • Piekarnia Dom Chleba
 • Spółdzielnia Uczniowska „Szansa”
 • Sara – Skakanki

Dziękujemy również służbom medycznym oraz policji i straży miejskiej za czuwanie nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem. Dziękujemy wszystkim młodym artystom ze skawińskich szkół, ich nauczycielom, wolontariuszom z Gimnazjum nr 1 za udzieloną pomoc od strony organizacyjnej. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy, widzowie i kibice dobrze się bawili. Wszystkim serdecznie gratulujemy zwycięstwa nad własną słabością. Wspaniałą zabawą udowodniliśmy, że życie wolne od nałogów może być piękne i ciekawe. Dziękując za wspólnie spędzony czas wyrażamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku !!!

RELACJA FILMOWA TELEWIZJI SKAWINA Z XIV IMPREZY ŚRODOWISKOWEJ ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ  – TUTAJ

Impreza stanowiła element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok.

O Imprezie w Dzienniku Polskim

DP_27.05.2017_Zachowaj Trzeźwy Umysł

 

Małgorzata Kopeć | wtorek, 23 maja 2017, 15:39
drukuj