Aktualności

Za nami cykl szkoleń „Alkoholizm w świetle interdyscyplinarnej pomocy…”

Zakończył się cykl  czterogodzinnych szkoleń  w ramach Programu Szkoleniowo – Warsztatowego „Alkoholizm w świetle interdyscyplinarnej pomocy osobom uzależnionym i członkom ich rodzin” organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, które odbywały się w dniach: 30 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia 2014r. w Centrum Wspierania Rodziny.

Prowadzącą szkolenia była  dr hab. Barbara Bętkowska-Korpałakierownik Zakładu Psychologii Lekarskiej Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum – specjalista psychologii klinicznej, trener, psychoterapeuta z doświadczeniem w pracy klinicznej z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin, autorka ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, także z zakresu uzależnień i innych dziedzin. Dr hab. Barbara Bętkowska-Korpała jest także dydaktykiem z zakresu psychologii klinicznej, w tym diagnozy i terapii uzależnień oraz psychologii lekarskiej. Doradcą w Zespole Doradców Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W szkoleniach brało udział ok. 20 osób. Byli to: członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, dyrektorzy, psychologowie oraz pedagodzy placówek oświatowych z Gminy Skawina, pracownicy socjalni Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie, policjanci Komisariatu Policji w Skawinie oraz pracownicy Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie.

Podczas spotkań omówiono metody diagnozowania osób uzależnionych od alkoholu oraz  poruszono temat współwystępowania zaburzeń psychicznych i innych problemów w związku z uzależnieniem. Dokonano charakterystyki osoby z problemem alkoholowym i omówiono zasady funkcjonowania rodziny borykającej się z tym problemem. Przedstawione zostały wzorce spożywania alkoholu.  Na spotkaniach wyjaśniono, czym jest zdrowienie z alkoholizmu, a także jakie cele są stawiane w leczeniu alkoholizmu.

Zostały omówione: rodzaje przekazów międzypokoleniowych, formy pomocy rodzinie oraz parom małżeńskim. Przedstawiono zasady funkcjonowania dzieci i młodzieży w rodzinie z problemem alkoholowym oraz  formy pomocy dzieciom i młodzieży, ich sposoby adaptacji do życia w rodzinie.  Dokonano analizy systemu pomocy osobie uzależnionej, który opiera się na pomocy specjalistycznej, grupach samopomocowych takich jak: AA czy Al-anon.

Przedstawiono techniki pomocy stosowane w systemie leczenia uzależnień skoncentrowane na motywowaniu do utrzymania trzeźwości. Uczestnicy spotkań mieli również możliwość przećwiczenia w formie warsztatowej metody „dialogu motywacyjnego”, która jest jedną z form profesjonalnej pomocy dla osób uzależnionych.

Forma zajęć miała charakter wykładowy z elementami pracy warsztatowej. Analizowane problemy były ilustrowane opisami przypadków oraz odtworzonymi filmikami edukacyjnymi. Uczestnicy szkolenia brali czynny udział w spotkaniu, przejawiali duże zainteresowanie poruszoną tematyką poprzez zadawanie pytań, aktywne podejmowanie dyskusji, przedstawienie swoich spostrzeżeń.

Spotkania te zostały pozytywnie ocenione przez uczestników i mamy nadzieję, że omawiane zagadnienia poszerzyły  ich wiedzę i okażą się pomocne oraz przydatne w życiu zawodowym.

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Małgorzata Kopeć | wtorek, 9 grudnia 2014, 11:57
drukuj