Aktualności

Za nami dwie części spotkań grupy psychoedukacyjnej dla osób doznających przemocy.

Od 2011 roku Urząd Miasta i Gminy w Skawinie organizuje spotkania grup psychoedukacyjnych dla osób doznających przemocy. Spotkania kontynuowane były również 2017 a grupa składała się dwóch części: grupy psychoedukacyjnej   i  grupy psychoedukacyjno -rozwojowej. 

Spotkania grupy, w której uczestniczyło średnio ok. 10 pań odbywały się w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, ul. Popiełuszki 17 w okresach: 10. 03.2017r.– 2.06.2017r./I część/ oraz 15.09.2017r.– 15.12.2017r./II część/.

Uczestniczkami  były kobiety po urazie psychicznym: osoby doznające przemocy, żony osób uzależnionych, kobiety zdradzane, po rozwodzie chcące rozpocząć nowy okres  życia. Uczestniczki pochodziły z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym i ekonomicznym oraz w zróżnicowanym  wieku i wykształceniu.

Cele grupy psychoedukacyjnej zostały zrealizowane świadomie pracując nad wnętrzem.  Już wiedzą, że na to co im się przydarzyło nie maiły wpływu, ale poprzez udział w grupie zmieniły swoje nastawienie do sytuacji, która ich spotyka/spotykała. Z informacji słownych oraz pisemnych od beneficjentek zmieniły swoje nawyki myślowe, nauczyły się rozpoznawać i zauważać  swoje emocje. W czasie spotkań uczestniczki spojrzały na własne życie,  odpowiedziały sobie na pytanie „Kim jestem, za czym tęsknię i co jest dla mnie naprawdę ważne”.

Większość z nich  „uciekała” od słuchania samej siebie, przez co nie miały pojęcia o tym, kim tak naprawdę są. Kilkaset razy w życiu  przybierały różne maski i grały dziesiątki ról, w zależności od tego, w jakim miejscu były. Przez wiele lat nie żyły zgodnie ze swoimi pragnieniami. Ich życie było tworzone przez pragnienia rodziców, mężów, partnerów.

Uczestniczki porzuciły fałszywe przekonania o sobie,  na rzecz tego kim są naprawdę. Po  zakończeniu pierwszego etapu grupy nastąpił kolejny krok na drodze świadomego rozwoju tj. poznania swojej prawdziwej natury i nawiązanie ze sobą dobrej relacji. Ich świadomy rozwój to bycie świadomym tego, gdzie aktualnie są w swoim życiu i czego tak naprawdę potrzebują.

Cel główny i cel szczegółowy został zrealizowany poprzez: rozwój świadomości wzmocnienie oraz  wzrost poczucia własnej wartości i kompetencji społecznych. Jak i również odkrywanie zrozumienia własnej natury w dokonywaniu naturalnej zmiany osobistej co spowodowało umiejętność rozpoznania mechanizmów rządzących umysłem.

Wiedza dotycząca przemocy w rodzinie (ankieta na zajęciach) oraz opis zmian zachowań postaw u uczestniczek (prace domowe), informacje od Pań odnośnie podejmowanych działań (np. powiadomienie sądu, prokuratury, policji)  wypadły pomyślnie i zadowalająco.

Dodatkowymi działaniami było wsparcie indywidualne, poradnictwo  telefoniczne i mailowe  dla uczestniczek.

Długotrwałe efekty udziału w dwóch częściach grupy to: zrozumienie samej siebie, poznanie swoich mocnych stron, zrozumienie jak żyć bardziej świadomie i aktywnie,nabranie dystansu do otaczającego świata,zaakceptowanie „deficytów”,odbudowa pozytywnego obrazu siebie,podwyższenie i wzmocnienie samooceny,uzyskanie zmian we wszystkich obszarach funkcjonowania życia,zwiększenie świadomości praw osobistych,wypracowanie skutecznego porozumiewania się z ludźmi,rozwinięcie umiejętności wsłuchania się w swoje potrzeby,inwestycja w siebie i swój rozwój,zwiększanie swojej asertywności w relacjach z drugim człowiekiem. Nawiązanie dobrej relacji z samą sobą pozwoliło im  zgłębić kolejne obszary świadomego rozwoju.

Na pierwszym i  ostatnim spotkaniu Panie wypisały na kartkach swoje mocne i słabe strony. Na pierwszych zajęciach niektóre z nich nie widziały u siebie, ani jednej  mocnej  strony, a inne miały ich niewiele. Na zakończenie drugiego etapu spotkań grupowych, Panie odkryły, iż mocnych stron i zasobów posiadają bardzo wiele.

…To dzięki naszej ciężkiej pracy tak wiele wiemy o sobie. Musiało minąć ponad 40 lat, abym to odkryła…powiedziała jedna z uczestniczek.

Uczestniczki kontynuują zajęcia do dnia 2 marca 2018r.

Jednocześnie informujemy, że trwa nabór do uruchomienia nowej grupy psychoedukacyjnej dla osób uwikłanych w przemoc, której rozpoczęcie planowane jest na marzec br!

Więcej informacji na temat grupy oraz zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie 12 276 34 10 lub osobiście w Centrum Pomocy Rodzinie w Skawinie w godz. 10.00 do 20.00.

Jeśli doświadczasz przemocy,
chcesz zmienić swoje życie, uwierzyć we własne siły,
wyjść z izolacji, dać sobie pomóc?

Ta grupa jest dla Ciebie!!

Małgorzata Kopeć | piątek, 19 stycznia 2018, 09:21
drukuj