Aktualności

Za nami szkolenie Zespołu Interdycyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy

Kontynuując ścisłą współpracę, w ramach międzyinstytucjonalnych działań związanych z przeciwdziałaniem patologii i przemocy oraz realizując założenia zawarte w Gminnym Programie Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta i Gminy Skawina na lata 2010 – 2015. oraz Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015 – w dniach 15 i 16 października 2015r. w Centrum Wspierania Rodziny odbyło się dwudniowe szkolenie pt. „Pozyskiwania do współpracy osób stosujących przemoc”.

Organizatorem szkolenia był: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skawinie.

W spotkaniach wzięli udział: przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Skawinie i Grup Roboczych a wśród nich: Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy socjalni Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie, przedstawiciele Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie, policjanci Komisariatu Policji w Skawinie, przedstawiciele Straży Miejskiej w Skawinie, kuratorzy Sądu Rejonowego w Wieliczce oraz pedagodzy szkolni.

Prowadzącą szkolenie była Agnieszka Machnowska – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka. Certyfikowana specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Od wielu lat związana z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, gdzie udziela pomocy indywidualnej, prowadzi grupy edukacyjne z zakresu przemocy, grupy wsparcia oraz grupy terapeutyczno-rozwojowe dla osób doświadczających przemocy.

Uczestnicy spotkań pracowali nad trudnymi zagadnieniami związanymi z pracą z osobą stosującą przemoc. Zastanawiali się nad tym, dlaczego tak trudno jest pomagać rodzinie z problemem przemocy? Analizowali własne przekonania dotyczące osób stosujących przemoc. Definiowali czynniki mające wpływ na skuteczność pomocy. Charakteryzowali osoby stosujące przemoc – omówili portret psychologiczny osoby stosującej przemoc oraz strategie postępowania tych osób, typologię i wynikające z nich strategie pracy.

Uczestnicy pracowali także nad zrozumieniem sensu zmian, omówili mity powstrzymujące zmianę i zidentyfikowali źródła oporu wobec zmian u osób stosujących przemoc.

Kolejnym elementem warsztatów była praca uczestników nad budowaniem relacji z osobą stosującą przemoc oraz barierami utrudniającymi kontakt i sztuka nawiązywania dobrego kontaktu w duchu dialogu motywującego. Omówiono transformacyjny model zmiany, stadia zmiany i spiralny model zmiany jak pomagać niezmotywowanym osobom w wykształceniu motywacji do zmian.

Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową, mającą na celu aktywizację uczestników: między innymi poprzez pracę na forum – burzę mózgów, dyskusję moderowaną, pracę w małych grupach nad konkretnymi casusami, mini – wykłady prezentujące treści teoretyczne.

Udział w szkoleniu był bezpłatny – koszty pokrył Urząd Miasta i Gminy w Skawinie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za aktywny udział w szkoleniu, jednocześnie wyrażając nadzieję, że warsztaty wyposażyły uczestników w niezbędną wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy z osobą stosującą przemoc.

Szkolenie_Agnieszka Machnowskapaski_SKAWINA_miasto-otwarte-na_rodzinę

Małgorzata Kopeć | wtorek, 20 października 2015, 08:56
drukuj