Aktualności

Zachowaj Trzeźwy Umysł w skawińskiej”dwójce”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Skawinie jak co roku przystąpiła do kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W ramach kampanii podejmowano różne działania. Jednym z nich był konkurs plastyczno-literacki pt. „To ja”. Inne konkursy realizowane w ramach akcji to: konkurs ulotkowy „Żabka czy motylek” oraz gminny konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny „Zdrowie mamy tyko jedno”.

Elementem kampanii był projekt pt. „5 porcji owoców, warzyw lub soków” w ramach którego objęto 285 uczniów klas I – III cyklem zajęć profilaktyczno-wychowawczych.Przeprowadzono diagnozę wstępną i końcową, która wykazała pozytywny wzrost świadomości w zakresie konieczności spożywania owoców i warzyw.

Ponadto uczniowie klas I wzięli udział w programie profilaktycznym pt. „Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”.

Przeprowadzono również wykład dla rodziców na temat „Szkodliwości oraz negatywnych skutków spożywania napojów energetyzujących” prowadzony przez psychoterapeutę uzależnień (przy współpracy z p. M. Kopeć Pełnomocnika ds. Uzależnień) oraz „Skutków i zagrożeń związanych z nadużywaniem leków dostępnych bez recepty” prowadzony przez farmaceutę.

Wszyscy uczniowie klas V i VI zostali objęci zajęciami „Wychowania do życia w rodzinie”, a dziewczęta klas VI dodatkowo wzięły udział w programie „Między nami kobietkami”.

Na godzinach wychowawczych omawiano temat szkodliwości oraz negatywnych skutków spożywania napojów energetyzujących i dopalaczy.

Kolejnym działaniem był udział uczniów klas IV-VI w spektaklu profilaktycznym pt. „Przerwany mecz”, uczniów klas I-III w spektaklu pt. „Najważniejsze zaklęcia świata”. Uczniowie klas VI brali udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez przedstawiciela Straży Miejskiej pt. „Używki najczęściej stosowane przez młodzież. Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności”.

Uczniowie Szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Szkoła wolna od nałogów – koszulka z przesłaniem” organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie i SP w Zelczynie.

Podjęte zostały również działania skierowane na ochronę praw, wypełnianie obowiązków dziecka oraz kształtowanie i rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów na drodze dialogu.

Na godzinach wychowawczych oraz zajęciach edukacji wczesnoszkolnej rozwijano umiejętności rozpoznawania sytuacji, w których prawa dziecka są łamane, prowadzono również zajęcia profilaktyczno-wychowawcze z przedstawicielem Straży Miejskiej pt. „Nikomu nie wolno cię krzywdzić” oraz „Nieznajomy dobry czy zły ?”.

Uczniowie brali także udział w akcjach pomocowych i charytatywnych np. „Góra grosza”, „Gotowy do szkoły”. Przeprowadzona została także akcja zbiórki funduszy na pomoc uczennicy poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym itp., jako trening umiejętności współdziałania w grupie oraz wzbudzania empatii i wrażliwości na krzywdę ludzką. W klasach I – III nauczyciele przeprowadzili zajęcia z elementami programu pt. „Spójrz inaczej”.

W ramach realizacji programu „Szkoła bez przemocy”, oprócz działań związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Gramy fair play” oraz konkursie literackim na „Hymn kibica”. W ramach zadań zgłoszonych do programu „Szkoła bez przemocy” kontynuowana była akcja pt. „Bezpiecznie korzystam z telefonu komórkowego i internetu”.

W ramach akcji przeprowadzono w szkole lekcje informatyki oraz zajęcia wychowawcze na ten temat, szkoła wzięła również udział w obchodach „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Uczniowie przygotowali krótką audycję radiową na temat bezpiecznego korzystania z technik informacyjnych (Internet, tel. kom.) oraz wzięli udział w konkursie na logo pod hasłem ”Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat. Bezpiecznie!”

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 24 września 2012, 15:31
drukuj