Aktualności

Zakończyła się trzecia część warsztatów „Szkoły dla Rodziców”

Zakończyła się trzecia część bezpłatnych warsztatów psychoedukacyjnych dla rodziców pod nazwą „Szkoła dla Rodziców” realizowanych w ramach 10 – ciu trzygodzinnych spotkań w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie.

W projekcie, przygotowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Skawinie, brały udział osoby, o zróżnicowanych profesjach i wykonywanej pracy zawodowej.

Prowadzącymi zajęcia były doświadczone Panie psycholog Maria Jasińska oraz Małgorzata Czerniawska.

Proponowana forma zajęć bazowała na koncepcji amerykańskich pedagogów A.Faber i E. Mazlish i uczy, „Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby do nas mówiły”.

 Celem warsztatów było:

  • Wprowadzenie do pracy nad problemem radzenia sobie przez dzieci z uczuciami
  •  Pomoc dzieciom w radzeniu sobie z uczuciami, uczenie się rozpoznawania przez rodziców uczuć dzieci i reagowania na te uczucia
  • Trenowanie przez Rodziców umiejętności potwierdzania uczuć dziecka, zachęcanie dziecka do współpracy
  • Trenowanie przez rodziców umiejętności w zachęcaniu dziecka do współpracy
  • Poznanie różnych sposobów wychowawczych, które mogą zastąpić karanie
  • Jak rozwiązywać konflikty między dziećmi i rodzicami
  • Poznawanie różnych sposobów uwalniania dzieci od grania ról i trenowanie przez Rodziców poznanych sposobów
  • Trenowanie przez Rodziców umiejętności właściwego sposobu stosowania pochwał

Ostatnie spotkanie zakończyło się rozdaniem pamiątkowych dyplomów. Uczestnicy warsztatów rozstali się w atmosferze życzliwości, z nadzieją na powtórkę tychże zajęć, jak również, wyrażali ochotę na uczestniczenie w podobnych zajęciach, o jeszcze innej tematyce. Zajęcia te pozwoliły im poszerzyć wiedzę na temat oddziaływań wychowawczych oraz poleciliby tę formę warsztatów innym Rodzicom.

Uczestnicy warsztatów wysoko ocenili program. Bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach „Szkoły dla rodziców”. Przejawiali duże zainteresowanie poruszaną tematyką, byli bardzo aktywni. Największą wartością zrealizowanego programu jest fakt, iż uczestnicy zauważyli korzystne zmiany w swoich rodzinach. Zmiany te nastąpiły po wprowadzeniu w życie nowych, poznanych na zajęciach umiejętności wychowawczych. Została też rozbudzona w nich potrzeba doskonalenia wiedzy i umiejętności wychowawczych.

Warsztaty realizowane były w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i były elementem kampanii „Postaw na rodzinę”.

 Zapraszamy do galerii zdjęć:

Małgorzata Kopeć | czwartek, 20 grudnia 2012, 14:26
drukuj