Aktualności

Zakończyły się spotkania psychoedukacyjne dla osób uwikłanych w przemoc.

Zakończyły się spotkania  psychoedukacyjne dla osób uwikłanych w przemoc pn. „Przeszłości nie wymażemy, ale od nas zależy jak zmodyfikujemy nasze dalsze życie” organizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poprzez Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie, które trwały w okresie od 20 marca do 12 czerwca 2015r.

Prowadzącą spotkania była: Iwona Anna Wiśniewska – Dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą, psychoterapeuta, superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (Instytut Psychologii Zdrowia), certyfikowany specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (PARPA), certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy (Instytut Psychologii Zdrowia), mediator, ekspert w programie Telewizji TVN ”Rozmowy w Toku”.

Grupa psychoedukacyjna miała charakter otwarty a program spotkań adresowany był do osób które:

  • doświadczały przemocy
  • aktualnie doświadczają różnych form krzywdzenia ze strony innych, najczęściej członków rodziny (męża, żony, konkubenta, rodziców, rodzeństwa)
  • nadal doświadczają negatywnych konsekwencji (psychicznych, fizycznych, społecznych i ekonomicznych)bycia w związku z partnerem albo członkiem rodziny nadużywającym lub uzależnionym od alkoholu lub też innych substancji psychoaktywnych
  • kobiet z niską samooceną, nienawidzących swojego ciała

Spotkania psychoedukacyjne zakładały następujące cele:

  • odbudowanie poczucia własnej wartości
  • poszukiwanie własnych zasobów
  • budowanie umiejętności satysfakcjonującego funkcjonowania w związkach
  • zasady skutecznego porozumiewania się
  • radzenie sobie z trudnymi emocjami
  • planowanie własnego „NOWEGO życia”
  • budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby
  • inwestycja w siebie i swój rozwój
  • nauka asertywnych zachowań

Zajęcia grupy psychoedukacyjnej odbywały się cyklicznie, co tydzień. Było to 12 trzygodzinnych spotkań. Uczestniczkami były kobiety w różnym wieku. Na początku  każdej sesji beneficjentki nabywały umiejętności dystansu do swojego urazu. Analizowanie swojego stanu psychicznego bez zbytniego zabarwienia emocjonalnego, pomagało im uzyskać kolejny krok na drodze do wglądu w głąb siebie. Każda historia ich życia była niepowtarzalna i indywidualna co powodowało, że grupa psychoedukacyjna  stawała się zarazem terapeutyczną.

W czasie tych spotkań uczestniczki aktywnie uczyły się skutecznych strategii radzenia sobie z konsekwencjami doświadczonej oraz doświadczanej na bieżąco przemocy, uzależnienia partnera oraz nabywały umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Każda z osób miała możliwość indywidualnego kontaktu z prowadzącą grupę (również mailowego, telefonicznego). Podczas zajęć grupy nacisk został położony na pracę nad określeniem i rozpoznawaniem własnego stanu psychofizycznego kobiet (dotyczy to m.in. odczuwania, przeżywania i wyrażania emocji, uświadamiania sobie wewnętrznych przekonań stojących za destrukcyjnymi sposobami przystosowania się, umiejętności budowania granic terytorium psychologicznego).

Na koniec spotkań psychoedukacyjnych podsumowano w jaki sposób uraz (nawet ten wyniesiony z dzieciństwa) zmienił ich dotychczasowe życie. Beneficjentki otwarły się  na nowe dotąd nieodkryte możliwości oraz zasoby. Pozytywnie przetworzyły swoje dotychczasowe życie i doszły do wniosku, że wszystko można zacząć od początku, jeżeli otworzą się na swoje wnętrze i na drugiego człowieka. Mottem przewodnim grupy było stwierdzenie” Należy uznać, iż zakończony został pierwszy etap mojego zdrowienia. Jestem już w takim momencie w którym staram się decydować o sobie.

Grupa psychoedukacyjna miała szerokie oddziaływanie profilaktyczno-edukacyjne nie tylko na uczestniczki, ale przede wszystkim na cały system rodzinny. Mimo ograniczonej ilości spotkań można było zauważyć proces zmian jaki zachodził w myśleniu i działaniu kobiet, poprzez odbudowanie poczucia własnej wartości znalazły zasoby kobiecości. Przepracowały naukę stawiania granic oraz mówienia o swoich ukrytych potrzebach związanych ze sferą seksualną.  Klientki były zadowolone z formy prowadzenia spotkań różnymi metodami pracy (prezentacja multimedialna, warsztaty, testy, kwestionariusze, dyskusja, analiza zachowań, zadania domowe).

Dzięki programowi wiele kobiet rozpoczęło kolejny, bardziej świadomy etap swojego życia i jak wynika z ewaluacji końcowej niewątpliwie lepszy. Wszyscy już dzisiaj wiemy, że nadrzędną wartością jest człowiek, przyjaźń, wierność i radość oraz inwestycja w swój rozwój. W tym jest siła kobiet, które uczestniczyły w zajęciach psychoedukacyjnych.

Małgorzata Kopeć | poniedziałek, 15 czerwca 2015, 17:07
drukuj